Warsztaty na temat „100-lecia Niepodległości” w instytucjach kultury m. st. Warszawy

We wrześniu i w październiku 2018 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach edukacyjnych na temat 100-lecia Niepodległości, zorganizowanych przez instytucje kultury m. st. Warszawy.

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach historyczno-literackich na temat rozwoju międzywojennej Warszawy, prowadzonych na podstawie książki pt. „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Białołęka, Filii dla Dzieci i Młodzieży nr 4 przy ulicy Antalla 5. Mirabelka, drzewo rosnące na warszawskich Nalewkach, na łamach książki opowiadała o życiu mieszkańców miasta w okresie międzywojennym. Mirabelka przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów. Ścięto ją w początkach XXI wieku z powodu budowy apartamentowca. Nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych braci Alfusów, nie ma też getta. To, co przetrwało to pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli, o Dorce, Chaimie, Maćku i innych.

Uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w warsztatach historycznych pt. „Wreszcie wolność – rozwój Warszawy międzywojennej” w Domu Spotkań z Historią (DSH). Zwiedzali z przewodnikiem wystawę pt. „Stulecie Niepodległości”, oglądali prezentację multimedialną i pokazy filmowe, słuchali nagrań Archiwum Historii Mówionej, przedstawiających opowieści mieszkańców Warszawy. Zajęcia miały charakter interdyscyplinarny i stanowiły rozwinięcie programu nauczania historii i języka polskiego.

Koordynatorem współpracy z instytucjami byli nauczyciele bibliotekarze: Pani Janina Niewiadomska – (DSH, Biblioteka Publiczna), Pani Ewa Procka (Biblioteka Publiczna). W imieniu uczniów i nauczycieli składamy podziękowania instytucjom kultury m. st. Warszawy za przeprowadzone dla naszej szkoły warsztaty na temat 100-lecia Niepodległości.