Akcja Noc Bibliotek

Jak świętowaliśmy Noc Bibliotek?

Szkoła Podstawowa nr 355 w Warszawie z entuzjazmem włączyła się w ogólnopolską akcję „Noc bibliotek”. Było to pierwsze tego typu, pilotażowe przedsięwzięcie w historii naszej szkolnej biblioteki. Hasło tegorocznej akcji "Czytanie porusza" zainspirowało nas do zaplanowania Nocy związanej z dalekimi wyprawami i podróżami – AFRYKAŃSKA PRZYGODA W SP NR 355.

W sobotę wieczorem, 03.06.2017 r., do szkoły przybyli uczniowie z klasy 5b, dla których przygotowano wiele atrakcji:

1. Rozmawiamy o książkach, które lubimy czytać: czym są dla nas książki, dlaczego je czytamy?

2. Udajemy się w podróż…(zabawy integracyjne):

- pakujemy walizkę (gestem pokazujemy, co wkładamy do walizki; potem wspólnie odgadujemy, ćwicząc pamięć, co zapakowały poszczególne osoby),

- gdzie chcielibyśmy udać się w podróż? (uzasadniamy swój wybór, przyklejamy karteczki z wybranymi nazwami państw na ubranie),

- lecimy samolotem (prowadzący podaje trasę lotu, natomiast uczniowie zamieniają się miejscami w zależności od wymienionego kraju),

- kalambury (dzielimy się na grupy; każda grupa metodą dramy przedstawia wylosowany tytuł książki; pozostałe grupy odgadują).

3. Opowiadamy o swoich egzotycznych podróżach.

4. „Konsumpcionos pizzionos” - jedzenie pizzy w kręgu przy ognisku bibliotecznym.

5. Powitanie zaprzyjaźnionego z naszą szkołą gościa - p. Toma Justyniarskiego.

6. Prezentacja przedstawiająca wyprawy do Afryki p. Toma Justyniarskiego - wrażenia z podróży (ludność, przyroda, ciekawe miejsca).

7. Relacja fotograficzna z wizyty w szkole kenijskiej.

8. Rozmawiamy o podróżach: co to są podróże, po co podróżujemy, czego uczą nas podróże?

9. Przygotowujemy mały poczęstunek w stylu afrykańskim (egzotyczne owoce).

10. Pracujemy w grupach - tworzymy plakaty pod hasłem „Ratujemy zagrożone gatunki afrykańskie”.

11. Projekcja filmu pt. "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra" w nietypowych warunkach: na podłodze, na materacach, w śpiworach.

Pierwsza Noc Bibliotek w naszej szkole była bardzo długa, pełna wrażeń i zabawy. Za rok z pewnością też chętnie weźmiemy w niej udział.