Sala 157, 03 2019

Wraz z nadejściem marca w naszej świetlicy zagościło mnóstwo barw, które w połączeniu z coraz dłuższymi dniami pozytywnie wpływały na nastroje. Dawały wiele energii do realizacji tematów tygodnia oraz efektywnego wykorzystywania wspólnie spędzanego czasu.
Pierwszy tydzień miesiąca zarezerwowaliśmy „Kobietkom małym i dużym”. Rozmawialiśmy o zawodach wykonywanych przez kobiety i ich prawach. Uczniowie poznali sylwetki sławnych kobiet oraz odpowiadali na pytania: Kim jest dama?, Kto jest dżentelmenem? Dzieci wykonały przestrzenne kwiaty będące upominkami dla ich mam, babć, koleżanek.
W kolejnym tygodniu marca towarzyszyło nam motto „Żyj zdrowo, jedz kolorowo”. Przypomnieliśmy sobie piramidę żywienia, poznaliśmy wartości odżywcze wybranychproduktów spożywczych oraz zawartość cukru w napojach i przekąskach. Dzieci przygotowały talerze pełne zdrowia. Układaliśmy również przepis na ciszę w świetlicy.
W trzecim tygodniu poczuliśmy „Pierwszy podmuch wiosny”. Uczniowie zostali zapoznani ze zwyczajami i obrzędami ludowymi związanymi z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Zwróciliśmy uwagę na zmienność pogody, którą doskonale określa przysłowie: w marcu jak w garncu. Gazetkę ścienną na korytarzu ozdobiły wykonane przez uczniów wiosenne kwiaty.
Ostatni temat realizowany w tym miesiącu brzmiał: „Książka naszym przyjacielem”. Literatura jest obecna w naszej świetlicy każdego dnia poprzez udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz zajęcia cykliczne „Spotkanie z książką”. Wspólnie stworzyliśmy listę najbardziej lubionych przez dzieci pozycji książkowych. Rozmawialiśmy o wypływie czytania na rozwój wyobraźni, budowanie zasobu słownictwa i jego nieustanne rozszerzanie. Wychowankowie przypomnieli sobie podstawowe pojęcia związane z książką, a także szukali różnic między czytaniem, a oglądaniem bajek.
Marzec był owocny w osiągnięcia uczniów uczęszczających do naszej świetlicy. Zostali oni laureatami następujących konkursów:

V Świetlicowy Turniej Warcabowy zorganizowany przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi Nr 344 im Powstania Warszawskiego
• I miejsce – Tymon Kucharski kl. III B

Konkurs Plastyczny pt. „Przestrzenny kot” , którego organizatorem były Panie ze świetlicy s. 64
• II miejsce – Magdalena Raczko kl. III B
• III miejsce – Gabriela Szczepańska kl. III B
• Wyróżnienie – Emilia Kozłowska kl. II E

Konkurs „Najpiękniejszej wymowy języka polskiego”
• Wyróżnienie – Mateusz Orłowski kl. III B

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

Dzieci wykonały również prace plastyczne na konkursy pt. „Alpaka oczami dziecka” oraz „Wiosenne obrazki”. Konkursy te nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.
Obchodziliśmy Światowy Dzień Lasu i Wody podczas, którego dzieci zostały zapoznane z bajką pt. „Po drugiej stronie gór” przedstawioną za pomocą teatrzyku kamishibai. Rozmawialiśmy o zasobach wody na świecie oraz obszarach leśnych. Uczniowie wykonali plakaty edukacyjne.
Włączyliśmy się również w obchody Dnia Kolorowych Skarpetek, który ma na celu kształtowanie postawy tolerancji oraz empatii wobec osób z zespołem Downa. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji oraz z zaangażowały się w zabawy edukacyjne. Wykonały również pracę plastyczną przedstawiającą kolorowe skarpetki.