Zawodowy zawrót głowy

Innowacja pedagogiczna "Zawodowy zawrót głowy"

W roku szkolnym 2018/2019 klasy pierwsze i drugie uczestniczyły w innowacji pedagogicznej ”Zawodowy zawrót głowy”. Realizacja innowacji odbywała się w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz podczas wyjść i wycieczek organizowanych przez wychowawców klas. Zagadnienia dotyczące orientacji zawodowej były realizowane jako cykl zajęć prowadzonych systematycznie, przynajmniej  raz na dwa tygodnie w okresie od 1 września 2018r. do 19 czerwca 2019r.  Prowadzone  przez nas zajęcia  pełniły funkcje:  kształcącą, poznawczą, motywacyjną i wychowawczą. Realizacja innowacji  miała na celu zapoznanie uczniów z pracą ludzi wykonujących różne zawody, w których łatwo daje się zauważyć efekty pracy, tj. policjant, stomatolog, ekspedientka, pielęgniarka, bibliotekarka, kucharz, fryzjer, etc. Poszerzając wiedzę uczniów na temat pracy zawodowej, mogli oni bezpośrednio obserwować czynności związane z wykonywaniem danego zawodu w warunkach rzeczywistych. W miarę możliwości organizowaliśmy wycieczki do różnych instytucji i zakładów pracy oraz spotkania z przedstawicielami określonych grup zawodowych (wycieczka do Pracowni stolarskiej „Pinokio”, komisariat policji, teatr, studio telewizyjne, itd.). Uczniowie biorący udział w innowacji, mogli zobaczyć wytwory ludzkiej pracy, a także zapoznać  się z wymaganiami jakim należy sprostać, aby wykonywać dany zawód (warsztaty kulinarne, ceramiczne, astronomiczne).

Podczas zajęć teoretycznych uczniowie  pogłębiali swoją wiedzę na temat zagadnień związanych z poszczególnymi zawodami poprzez oglądanie prezentacji multimedialnych oraz filmów edukacyjnych. Najważniejszym wynikiem wdrożenia programu innowacyjnego dla ucznia było wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji.

Klasy pierwsze odbyły wiele wycieczek do różnych zakładów pracy, między innymi: stolarnia „Pinokio”, komisariat policji, teatr, pizzeria, studio telewizyjne, fabryka czekolady i wiele innych. Oprócz tego zapraszaliśmy wielu gości: strażaka, pielęgniarkę, pracownika banku, elektryka, astronoma, pisarza którzy podczas zajęć przekazywali nam cenne informacje.