Miesiąc Bibliotek

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku 2019 r. obchodziliśmy po raz kolejny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego tegoroczne hasło brzmiało: „„Wyobraź sobie! ...”.  Święto ustanowiono w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przeprowadziliśmy różne przedsięwzięcia, których celem było propagowanie i rozwijanie czytelnictwa w naszej szkole.

Przygotowano i zaprezentowano prezentacje multimedialne „Dlaczego warto czytać?” (uczniowie z klas 8 i 6). Wykonano gazetkę tematyczną. Przygotowano i prowadzono loterię zagadek dla uczniów z klas 1 – IV ze słodkimi nagrodami i zakładkami. Biblioteka wzięła też udział w Ogólnopolskiej Akcji „Noc Bibliotek” przygotowując i realizując z tej okazji w swojej placówce bardzo bogaty program. W ramach promocji czytelnictwa w bibliotece systematycznie odbywały się ciekawe zajęcia, lekcje, spotkania autorskie, warsztaty, konkursy, wycieczki itd.

Z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek otrzymaliśmy od czytelników z klas trzecich kartki z ciepłymi życzeniami. Od uczniów i ich rodziców z różnych klas wpłynęły dary książkowe. Uczniowie klas pierwszych wykonali piękne portrety swoich ulubionych bohaterów książkowych. Klasy czwarte portrety ulubionych poetów. Piąte czytały młodszym kolegom, Siódme przygotowały porcję kolejnych zagadek dla dzieci, która dopełniła uprzednio przygotowane przez nauczycieli. Klasy pierwsze przygotowały na tę okoliczność ładne zakładki do książek, a dzieci z zerówek wykonały ilustracje do wierszy zaproszonej poetki, pani Hanny Niewiadomskiej. Odbyły się też warsztaty z pisania wierszy. Wszyscy uczniowie odwiedzający bibliotekę oddawali głos za ulubioną książką oraz pisarzem przed zbliżającymi się zakupami, wrzucając go do pudełka. W czołówce rankingu ulubionych książek z literatury dla dzieci i młodzieży znalazły się: „Piaskowy wilk” (seria), „Sekretny język dziewczyn”, „Na pewno sobie poradzisz”, „Był sobie pies”, itd. Biblioteka serdecznie dziękuje wszystkim czytelnikom i uczestnikom wydarzeń za życzenia i wsparcie.