Bazar zauroczeń czytelniczych

Celem zajęć pt. „Bazar zauroczeń czytelniczych” w grudniu 2018 roku i styczniu 2019 roku w bibliotece szkolnej było przypomnienie siódmo i ósmoklasistom, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Warto czytać, żeby lepiej poznać samego siebie i otaczający świat. W czasie zajęć uczniowie wskazywali ulubionych pisarzy, opracowywali krótkie recenzje wybranych książek i polecali je innym oraz określali własne kryteria doboru literatury. Zapoznali się z nowościami wydawniczymi, które są na stanie biblioteki szkolnej.
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa została przeprowadzona ankieta na temat preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży. Na jej podstawie zakupiono 818 egzemplarzy książek. Z części zakupionych materiałów powstał nowy dział biblioteczny, nazwany literaturą młodzieżową dla klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej. Znaleźć w nim można na przykład książki z serii Plus Minus 16, czyli powieści młodzieżowe znanych, polskich autorów. Treścią książek są rozterki okresu dojrzewania, radości i smutki młodości. Wśród postaci literackich niejeden nastolatek odnajdzie kogoś podobnego do siebie.

„Bądź kumaty, bądź kumata.
Czytanie ogarnia na lata.”