Aktywna tablica

W ramach programu Rządowego „Aktywna tablica” w lutym 2019 roku odbyły się zajęcia na temat legend Starego Miasta Warszawy w bibliotece szkolnej. Celem pierwszych zajęć było przypomnienie znanych przez dzieci opowieści i poznanie nowych, które nie były publikowane w wydanych do tej pory zbiorkach legend. W czasie drugich zajęć zgromadzona wiedza posłużyła do zorganizowania teleturnieju znajomości legend Starego Miasta Warszawy z wykorzystaniem monitora interaktywnego Smart MX 100 oraz programu Smart Notebook. Uczniowie klasy 4h doskonale posługiwali się nowym narzędziem pracy, wykonując na monitorze różnorodne ćwiczenia, na przykład porządkując etykiety, ustalając kolejność wydarzeń w opowieści, rozpoznając miejsca na ilustracjach, uczestnicząc w quizie telewizyjnym. Ich szczególne zainteresowanie wzbudziły gry edukacyjne opracowane za pomocą narzędzia Laboratorium Lab Smart Notebook.
Wszystkich zainteresowanych odkrywaniem legend Starego Miasta Warszawy zachęcamy do zapoznania się z książką pt. „Wybór legend. Antologia”. Legendy do zbiorku wybrała Anna Marta Zdanowska. Książkę wydało Muzeum Warszawy. Polecamy ten tytuł ze względu na powiązanie opowieści z topografią i ciekawostkami historycznymi na temat miasta Warszawy. Ilustracje i projekt graficzny publikacji wykonał Wojciech Pawliński. Książka otrzymała wyróżnienie graficzne w 2016 roku Polskiej Sekcji IBBY.
Gdzie na Starym Mieście można znaleźć księcia zaklętego w kamiennego niedźwiedzia?
Dlaczego serce dzwonu z ulicy Kanonii nie bije?
Jaki duch pojawia się każdej nocy na Rynku Starego Miasta?
Legenda pozwoli Wam na nowo odkryć piękno znanych już ulic i placów Starego Miasta Warszawy. Zapraszamy do udziału w lekcjach, organizowanych przez bibliotekę szkolną.