Projekt edukacyjny. Co to znaczy Holocaust?

Klasa 8c w ramach lekcji historii, realizuje w tym roku projekt edukacyjny dotyczący nauczania o Holokauście. Jednym z elementów projektu była wizyta studyjna w miejscu pamięci, w byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady na Majdanku. 17 października uczniowie brali udział w warsztatach opartych na wspomnieniach byłych więźniów, które były wątkiem do dyskusji o życiu w obozie i uświadomieniu co dawało więźniom siłę do przetrwania tego koszmaru. W czasie zwiedzania obozu młodzież z wielką zadumą słuchała pani przewodnik. Podczas podsumowania wycieczki edukacyjnej w szkole, okazało się, że na uczniach wywarły szczególne wrażanie różne obrazy. Jedni zwrócili uwagę na warunki życia w obozie, uwagę innych przykuła ogromna ilość butów należących do więźniów, zgromadzona w jednym z baraków, jeszcze inni bardzo przeżyli zwiedzanie krematorium.  Niezmiernie ważne i znaczące było to, że uczniowie zgodnie stwierdzili, iż warto było odwiedzić to miejsce, gdyż pomogło im to zrozumieć koszmar wojny, Holokaustu i zrozumieć, że zło często zaczyna się od drobnych niby nic nie znaczących zachowań, polegających na wykluczaniu z grupy, dokuczaniu, wyśmiewaniu kolegów. Świetnie, że mamy w naszej społeczności szkolnej takich mądrych młodych ludzi.

Beata Żentkowska

Agnieszka Krasuska