Pierwsza Pomoc - Ważna Pomoc

W sobotę 13.04.2024 w naszej szkole odbył się I Dzielnicowy Konkurs „Pierwsza Pomoc-Ważna Pomoc”, który zorganizowało Szkolne Koło PCK przy wsparciu Niezależnej Grupy Ratowniczej R1 oraz młodzieży z klas ratowniczych z LXXII Liceum im. J. Jasińskiego.

W zmaganiach wzięły udział zespoły ze szkół:

* SP 314 im. Przyjaciół Ziemi,

* SP 344 im. Powstania Warszawskiego,

* SP 355 im. Jana Wedla,

* SP 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego,

* SP 368 im. Polskich Olimpijczyków.

Pierwszym zadaniem konkursowym było rozwiązanie testu. Następnie zawodnicy przystąpili do zadań praktycznych. Czekało na nich pięć pozoracji. Uczniowie musieli udzielić pierwszej pomocy przy zatrzymaniu krążenia, pomóc osobie z atakiem epilepsji, zaopatrzyć złamanie przedramienia, pomóc osobie z udarem i udzielić pomocy kobiecie z krwotokiem potrąconej przez samochód.

Wszyscy uczestnicy pokazali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności, a ich chęci do pomocy, zapał i zaangażowanie są godne podziwu. Wielu dorosłych mógłoby brać z nich przykład.

Zwieńczeniem konkursu był pokaz działań ratowniczych, zaprezentowany przez Niezależną Grupę Ratowniczą R1, przy dwóch poszkodowanych, osobie potrąconej przez samochód, którego kierowca doznał zatrzymania krążenia. Ta inscenizacja pokazywała, jak wygląda profesjonalna akcja ratownicza oraz jak ważne jest zapewnienie szybkiej i skutecznej pomocy, która może mieć decydujące znaczenie dla przeżycia poszkodowanych.

Poniżej wyniki konkursu:

I miejsce SP 355 im. J. Wedla w Warszawie, zespół nr 1 w składzie: Weronika Kwartnik, Zuzanna Jasik, Martyna Wydryszek, uczennice z kl. 8a

II miejsce SP 355 im. J. Wedla w Warszawie, zespół nr 2 w składzie: Ada Markiewicz, Zuzanna Płatek z kl. 7h oraz Maksym Ponomarenko z kl. 8c

III miejsce SP 314 im. Przyjaciół Ziemi, zespół w składzie: Martyna Kobryńska, Roksana Lewandowska, Rita Kowalska

Specjalne wyróżnienie otrzymał zespół SP 314 im. Przyjaciół Ziemi, w okrojonym składzie z powodu choroby jednej z uczennic : Joanna Oszczyk i Filip Niziołek.

Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, opiekunom za przygotowanie zawodników, a także naszym wolontariuszom ze Szkolnego Koła PCK za wspaniałą współpracę i pomoc w organizacji konkursu. Szczególne podziękowania składamy Niezależnej Grupie Ratowniczej R1 oraz młodzieży z klas ratowniczych z LXXII Liceum im. J. Jasińskiego, dzięki którym mogliśmy zorganizować to przedsięwzięcie, podczas którego młodzież miała okazję wiele się nauczyć .

Wyrazy wdzięczności należą się także naszym Sponsorom: Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 355 im. Jana Wedla, Klubowi Sporty Walki Panda Dan, Klubowi Gazela, Akademii Piłkarskiej Gigant Smile, Firmie Danone oraz Panu Mariuszowi Jadackiemu z J&J Kancelarii Ubezpieczeniowej.