Pisać czy nie pisać?

Pisać czy nie pisać? – oto jest pytanie.

Pisać każdy może. Czyżby? Czy pisanie opowiadania to żmudny proces? Czy kogoś napisane opowiadanie zainteresuje? Czy jest szansa, że twórczość literacka danego autora odniesie sukces?  Na te wszystkie pytania spróbowaliśmy dać odpowiedzi w naszym projekcie „Opowiadać każdy może”.

We współpracy z Biblioteką Publiczną nr 4 dla dzieci i młodzieży na warszawskiej Białołęce zorganizowaliśmy cykl lekcji i warsztatów kreatywnego pisania zainspirowanych książką amerykańskiej autorki Gail Carson Levine „ Magia pisania”. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni uczniowie klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 355 w Warszawie. W trakcie lekcji młodzież dowiedziała się o tym, że kilka bestselerowych książek zostało napisanych przez ich rówieśników, a czasami jeszcze młodsze od nich osoby, poznała ciekawe metody tworzenia tekstów atrakcyjnych dla czytelnika. Na warsztatach uczniowie spróbowali napisać niebanalne teksty na banalne, powszechne tematy.

Kulminacją projektu był konkurs na napisanie opowiadania. Okazało się, że sporo uczniów wcześniej próbowało pisać, ale tylko dla siebie. Na  początku byli bardzo  niepewni siebie, wstydzili się opublikować swoje prace. Bez wątpienia warsztaty kreatywnego pisania oraz lekcje w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Białołęka zmotywowali ich do podjęcia literackiej twórczości, przydali odwagi. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jak wielu z ich rówieśników pisze pamiętniki, opowiadania, baśnie, wiersze, tylko chowają swoją twórczość w szufladach. W konkursie wzięli udział również uczniowie obcokrajowcy, którzy uczą się języka polskiego w szkole od paru lat.

Uroczystym zakończeniem projektu było wspólne spotkanie 30 maja br.z przedstawicielami Biblioteki Publicznej Dzielnicy Białołęka i wydawnictwa „Linia” oraz wręczenie nagród zwycięzcom konkursu. Nagrody wręczał przedstawiciel Wydawnictwa „Linia”, pan Grzegorz Zalewski. Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Domańska z klasy 6a, drugie - Linh Nguyen Dien z klasy 7a, trzecie-Łukasz Zagroba z klasy 6c. Pięciu uczniów otrzymało wyróżnienia. Wszystkim laureatom konkursu wręczono dyplomy i nagrody książkowe.

W drugiej części spotkania pan Grzegorz Zalewski rozmawiał z uczniami na temat ich zainteresowań literackich. Opowiadał o współpracy wydawcy z autorem książki nad opracowaniem publikacji. Zachęcał młodzież do doskonalenia sztuki kreatywnego pisania i rozwijania zainteresowań rynkiem wydawniczym w Polsce.

W spotkaniu wzięła również udział pani Ewa Kozikowska z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 4 przy ulicy Antalla 5 w Warszawie, która koordynowała działania związane z organizacją warsztatów kreatywnego pisania dla młodzieży.

Podziękowania za udział w komisji konkursu składamy również nauczycielom języka polskiego pani Karolinie Soczyńskiej i panu Markowi Lepczakowi .

Projekt „Opowiadać każdy może” uświadomił wszystkim uczestnikom, że pisanie to ciekawe, odważne i wciągające zajecie, które poszerza horyzonty własnego umysłu i służy poznawaniu świata i samego siebie.

Zachęcamy uczniów zainteresowanych sztuką pisania do wypożyczenia książki "Magia pisania" Gail Carson Levine, która jest dostępna w bibliotece szkolnej