Sala 160, 10 2022r.

Październik w naszej świetlicy rozpoczęliśmy od tematu „ Jestem przyjacielem zwierząt”. Głównym celem zajęć było rozwijanie empatii i wrażliwości na świat zwierząt oraz promowanie i rozpowszechnienie wśród dzieci miłości do zwierząt, odpowiedzialności za nie i troski o ich los. Temat miał również promować pozytywne zachowania zawiązane z odpowiedzialnością ludzi za los zwierząt domowych, poszerzać wiedzę dzieci na temat humanitarnego traktowania zwierząt, uświadomić problem bezdomności zwierząt, zwłaszcza psów i kotów oraz ich głównych przyczyn oraz rozbudzać i rozwijać wrażliwość estetyczną i indywidualne zdolności twórcze dzieci naszej szkoły.

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”- w myśl tego przysłowia należy od najmłodszych lat rozpoczynać edukację zdrowotną.  Ta dewiza towarzyszyła nam
w kolejnym tygodniu października.  W tym czasie zbogacaliśmy wiedzę o zdrowiu własnym
i innych, tworzeniu warunków do promocji zdrowego stylu życia oraz nabywaniu umiejętności dbania o zdrowie, bezpieczeństwo to podstawa edukacji zdrowotnej dziecka w szkole.

Dzieci ze świetlicy szkolnej miały okazję wziąć udział w szeregu różnorodnych zajęć z zakresu tematyki dobrego wychowania. Wśród naszych propozycji znalazły zajęcia plastyczno-techniczne, gry i zabawy, różne formy dyskusji i prac grupowych. Różnorodne metody pracy zaowocowały zrozumieniem przez dzieci, na czym polega dobre wychowanie. Utrwaliliśmy m.in. zasady prawidłowego nakrywania do stołu i kulturalnego zachowania w trakcie posiłków. Przypomnieliśmy sobie również o magicznych słowach i  gestach, świadczących o naszej uprzejmości oraz o tym jak należy zachowywać się na terenie szkoły oraz w życiu codziennym wobec innych osób.

Już Arystoteles w IV w p.n.e. stwierdził, iż człowiek jest istotą społeczną. Ludzie zaczynali nawzajem sobie pomagać, nie licząc na żadne wynagrodzenie czy jakąkolwiek gratyfikację.
Czy wolontariat jest dobrą formą na zorganizowanie społeczności szkolnej i świetlicowej i czy czyni świetlicę ważnym miejscem w szkole? Okazuje się, że TAK. Nasi wolontariusze aktywnie uczestniczą w życiu świetlicy szkolnej, a uczniowie uwielbiają ich wizyty. Oto formy pracy z najmłodszymi: Pomocna dłoń – pomoc wolontariuszy w odrabianiu lekcji na zasadzie starszy brat „starsza siostra”; Wszyscy mamy talent – wspólne wykonywanie prac plastycznych; Bawimy się – udział wolontariuszy w zabawach i grach stolikowych, organizacja zabaw ruchowych w świetlicy.

Wychowawcy świetlicy 160:

Magdalena Kijek