FONOHOLIZM - akcja uświadamiająca

Szanowni Państwo,

organizujemy akcję uświadamiającą rodziców i uczniów naszej szkoły jak niebezpiecznym zjawiskiem jest nadużywanie telefonów komórkowych - FONOHOLIZM.
Zjawisko to jest rozpoznawane od niedawna, wykazano jednak, że nałóg ma podobny przebieg, jak w przypadku alkoholu, papierosów czy narkotyków.
Najprostsza definicja uzależnienia od telefonu komórkowego to zachowanie, które wyróżnia utrata kontroli nad korzystaniem ze smartfona. W efekcie nałóg prowadzi do zaniedbywania pracy, nauki, potrzeby odpoczynku, diety, higieny czy zdrowia.
Wśród osób uzależnionych rozpoznaje się przymus ciągłej obecności telefonu w zasięgu ręki, urządzenie musi mieć dostęp do internetu i być włączone również w nocy.
Fonoholik, czyli osoba uzależniona, non stop sprawdza powiadomienia, wchodzi na ulubione media społecznościowe czy portale, mimo że robiła to chwilę temu.
Fonoholizm, leczy się podobnie, jak inne uzależnienia behawioralne, czyli poprzez odpowiednio dobraną terapię.

RODZICU,

WAŻNE ABY REAGOWAĆ NA NIEPOKOJĄCE OBJAWY I ZGŁOSIĆ SIĘ PO ODPOWIEDNIĄ POMOC JEŚLI OBSERWUJESZ NIEPOKOJĄCE ZACHOWANIE U SWOJEGO DZIECKA.

Klaudia Charzyńska
Ewelina Szaruga Sawicka