Sala 160, 12 2022r.

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, pełen wzruszeń, zadumy, oczekiwania, pojednania i radości. Aby wprowadzić nas w ten zimowo- przedświąteczny nastrój, ozdobiliśmy salę świetlicową, przygotowaliśmy zimowe dekoracje na nasze okna oraz  ubraliśmy choinkę.

Jak co roku, 6 grudnia na naszych świetliczaków czekała ciekawa niespodzianka od Świętego Mikołaja, który zostawił nam  list i kilka wskazówek, gdzie znajdują się prezenty. Podekscytowani ruszyliśmy śladami Świętego Mikołaja, rozwiązując kolejne łamigłówki i zadania. Jedna ze wskazówek doprowadziła nas do pokoju Pani Kierownik Świetlicy, gdzie jak się okazało czekał na nas ostatni list i góra prezentów, które rozpakowaliśmy w naszej świetlicowej sali.

Grudzień to miesiąc wyjątkowy, który skłania nas do refleksji, uruchamia w nas pokłady empatii, wyzwala w nas dobro, którym chcemy się dzielic z innymi ludzmi. Nie pozostając biernym w kwestii pomagania, nasza świetlica wzięła udział w zbiórce kosmetyków dla dzieci przebywających
w Rodzinnym Domu Dziecka w Piasecznie, jak również w akcji ,,Kartka dla Seniora”, polegającej na wykonaniu świątecznej kartki dla Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej ,,Pod brzozami”. Dodatkiem do kartek były choinki z szyszek, które zostały wykonane przez naszych podopiecznych. Kolejną akcją w którą się zaangażowaliśmy i w którą włożyliśmy ogrom serca, były gwiazdki  z masy porcelanowej, przekazane jako drobny upominek na wigilię dla osób bezdomnych, organizowanej
z ramienia Fundacji Wolne Miejsce. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali upominki. Podczas wspólnej pracy dużo rozmawialiśmy o znaczeniu słów: empatia, samotność czy bezdomność. Uwrażliwiając młodego człowieka na potrzeby innych, mogliśmy wspólnymi siłami sprawić radość drugiemu człowiekowi.

Ostatni tydzień przed świetami uplynął nam w iście światecznym już nastroju. Słuchaliśmy
i śpiewaliśmy kolędy i pastorałki, poznaliśmy tradycje kolędowania, rozmawialismy o  znaczeniu tradycji świątecznych, czytaliśmy książki i opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej. Wzięliśmy udział w świetlicowym kolędowaniu przy choince pt. ,,Śpiewajmy i grajmy Mu”. Każda sala świetlicowa przygotowała kolędy i pastorałki. Dodatkowo zaprezentował się nam również świetlicowy zespół ,,Skylight’’, który reprezentował naszą świetlicę w Dzielnicowym koncercie charytatywnym „ Aniołowie są wśród nas.

Na koniec naszego świetlicowego kolędowania, Panie ze  świetlic wraz z Panią Kierownik zaśpiewały dla uczniów  ,,Jest taki dzień”. Ten wspólnie spędzony czas uzmysłowił nam ze Święta Bożego Narodzenia sa już bardzo blisko.

Wychowawcy świetlicy: Emilia Mędrek- Anuszkiewicz, Katarzyna Wesołowska, Magdalena Kijek, Justyna Zdzieborska.