Maraton Pisania Listów 2022

W tym roku nasza szkoła ponownie przyłączyła się do największej akcji na świecie na rzecz praw człowieka - Maratonu Pisania Listów. 13 i 14 grudnia ustawiliśmy w holu głównym stoisko, przy którym uczennice i uczniowie mogli pisać listy, a następnie wrzucać je do specjalnej, czerwonej skrzynki. Przygotowaliśmy plakaty na temat tegorocznej bohaterki, kartki do pisania, koperty oraz wzory listów w języku polskim i angielskim. Do naszej akcji zaprosiliśmy również wychowawców klas 6-8, udostępniając nasze materiały oraz zachęcając do pisania listów na godzinach wychowawczych. Wspólnymi siłami udało nam się napisać 38 listów.

W tym roku postanowiliśmy upomnieć się o chińską aktywistkę Chow Hang-Tung, która chciała uczcić pamięć o ofiarach stłumienia demonstracji na placu Tiananmen, co nie spodobało się władzom w Pekinie. Chow została aresztowana w czerwcu 2021 roku i odsiaduje karę 22 miesięcy pozbawienia wolności za pokojowe działania. Wszystkie napisane listy wysłaliśmy do Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej, skąd dalej zostaną przekazane do Hongkongu. W ten sposób domagamy się niezwłocznego uwolnienia młodej aktywistki.

Dołączając po raz kolejny do Maratonu Pisania Listów, pokazaliśmy, jak ważne jest dla młodych ludzi prawo do wyrażania swoich poglądów oraz prawo do pokojowych demonstracji i działań.