Informacja dla uczniów - egzamin 2024

HARMONOGRAM:

Kiedy jest przeprowadzany egzamin w terminie głównym?
14,  15 i 16 maja 2024 r.

Kiedy jest przeprowadzany egzamin w terminie dodatkowym?
10,  11 i 12 czerwca 2024 r.

Kto przystępuje do egzaminu w terminie dodatkowym?
Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym z ważnych przyczyn losowych lub zdrowotnych.

STRUKTURA EGZAMINU:

Jaka jest struktura egzaminu (przedmioty egzaminacyjne; wybór języka; czas trwania, w tym przedłużenie czasu trwania w przypadku dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu) oraz zakresu sprawdzanych umiejętności?

W pierwszym dniu egzaminu zdajecie egzamin z języka polskiego. Kolejnego dnia matematykę, a ostatniego dnia język obcy nowożytny.

Czas egzaminu to:

• 120 minut - podczas egzaminu z języka polskiego - z wydłużeniem do 180 minut dla uczniów z dostosowaniem,
  • 100 minut - podczas egzaminu z matematyki - z wydłużeniem do 150 minut dla uczniów z dostosowaniem,
  • 90 minut - podczas egzaminu z języka angielskiego z wydłużeniem do 135  minut dla uczniów z dostosowaniem.

Informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019 oraz aneksy do tych informatorów obowiązujące w roku szkolnym 2023/2024 dostępne są na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty). Dostępne są tam również przykładowe arkusze egzaminacyjne oraz zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych.

INFORMACJE DLA UCZNIA

JAKIE SĄ ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY?

• na egzamin ósmoklasisty przychodzisz z aktualną legitymacją uczniowską, o czasie i do wyznaczonej sali. Masz ze sobą tylko dozwolone przedmioty;
  • wchodząc do sali, uczeń losuje numer stolika, przy którym będzie pracować;
  • kiedy otrzymasz arkusz egzaminacyjny sprawdź, czy wszystko się zgadza (czy są wszystkie strony itp.). Następnie trzeba zakodować jego pierwszą stronę oraz stronę z kartą odpowiedzi. Kod ucznia to litera z klasy i twój numer z dziennika. Uwaga. Jeśli masz numer z dziennika od 1 do 9 to wpisujesz wcześniej 0 (np. Uczeń klasy 8a z numerem pierwszym, zakoduje się:  A01);
  • kiedy otrzymasz pozwolenie od osoby z komisji (nauczyciela z twojej sali), rozpoczynasz pracę z arkuszem (rozwiązywanie zadań). Czas tego rozpoczęcia powinien nastąpić o godz. 9:00;
  • zadania rozwiązuj samodzielnie. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań/wniesienia lub korzystania w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach/ zakłócania prawidłowego przebiegu egzaminu - przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu;
  • w trakcie egzaminu ósmoklasisty nauczyciele nie udzielają wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych;
  • po rozwiązaniu zadania przenieś odpowiedź na kartę odpowiedzi. Będziesz także mogła/mógł to zrobić w doliczonych 5 minutach do czasu egzaminu. Odpowiedzi należy zaznaczyć zgodnie z instrukcją z drugiej strony arkusza. Nie musisz tego robić jeśli masz specjalne dostosowanie;
  • jeśli potrzebujesz skorzystać z toalety to zgłaszasz to poprzez podniesienie ręki;
  • kiedy zakończysz pracę z arkuszem, podnieś rękę by móc oddać go. Członek komisji odbierze od Ciebie arkusz wraz z kopertą naklejek i Twoją wizytówką. Jeśli jednak będziesz ostatnią osobą, to będziesz uczestniczyć w komisyjnym zabezpieczeniu arkuszy.

JAKIE SĄ DOZWOLONE MATERIAŁY NA EGZAMINIE?

Na egzamin z języka polskiego i języka angielskiego możesz przynieść czarny długopis.

Na egzamin z matematyki możesz poza długopisem przynieść linijkę.

Możesz zabrać ze sobą także butelkę wody. Jednak nie może być ona na stole, by nie zalać arkusza.

CZEGO NIE WOLNO?

Podczas egzaminu obowiązuje zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali.

Na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników (z wyjątkiem sytuacji, kiedy korzystanie ze słownika zostało przyznane jako forma dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty).

PO EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY

• W przypadku unieważnienia egzaminu z przyczyn określonych w pkt 7.1.3. szkoła jest zobowiązana udzielić zdającemu i jego rodzicom pełnego wsparcia na kolejnych etapach przeprowadzanej procedury.
  • Zdający może sprawdzić wyniki, jakie uzyskał z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno wynik ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem: https://wyniki.edu.pl. Login oraz hasło do logowania przekazuje zdającemu dyrektor szkoły, w której zdający przystępował do egzaminu ósmoklasisty. Wyniki będą udostępnione w ZIU 3 lipca 2024 r. od godz. 10:00. Do ZIU można się zalogować również za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
  • Zdającym należy również przypomnieć o możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.