Sala 152, 09 2020

Minął już czas wakacji i przyszła pora na naukę. Pierwszy tydzień września upłynął nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami. Dzieci opowiadały, gdzie spędziły wakacje oraz wykonywały wakacyjne pocztówki. Rozmawialiśmy o środkach lokomocji, którymi poruszaliśmy się w wakacje. Pierwszy tydzień minął nam również na wzajemnym poznawaniu i integrowaniu się grupy świetlicowej. Zapoznaliśmy się z regulaminem świetlicy oraz poznaliśmy zasady jej funkcjonowania i wspólnie stworzyliśmy kontrakt grupy świetlicowej. Zapoznaliśmy się z zasadami higieny i bezpiecznego zachowania podczas pandemii COVID- 19.

W kolejnym tygodniu zajęliśmy się ważnym tematem: „Bezpiecznie w szkole jak i w drodze do niej”. Robiliśmy znaki drogowe, nazywaliśmy je i segregowaliśmy. Wykonaliśmy sygnalizator świetlny techniką wydzieranki. Nie zabrakło czasu także na zabawy, takie jak: „Sygnalizacja świetlna”, „Przejście dla pieszych„ i „Policjant”, w których dzieci bardzo chętnie brały udział. Uczniowie dowiedzieli się, za pomocą jakich ruchów policjant wydaje polecenia: stój, idź, czekaj. A na przykładzie wiersza „Zaczarowany tramwaj” omówiliśmy zasady zachowania się podczas jazdy tramwajem, autobusem i pociągiem.

W trzecim tygodniu września przybliżyliśmy sobie postać patrona naszej szkoły - Jana Wedla, poznaliśmy historię rodu Wedlów, jak również zapoznaliśmy się z historią naszej szkoły. Podczas zajęć przeprowadziliśmy w formie zabawy eksperymenty z czekoladą, a w nagrodę doczekaliśmy się zasłużonej degustacji.

Wrzesień jest miesiącem, w którym coraz bardziej czuje się jesień, dlatego i my zajęliśmy się tematyką jesienną: „Gdy jesień stuka do naszych okien”. Na zajęciach rozmawialiśmy o cechach jesieni, pogodzie, jak również o darach, które przynosi nam ta pora roku. Wykonaliśmy kilka prac plastycznych: owoce jesienne, sówki, jesienne liście, Pani Jesień.

W ostatnim tygodniu zajęliśmy się określeniem roli książek w życiu człowieka i tym, dlaczego warto je czytać. Mieliśmy możliwość rozmowy i prezentacji ulubionych książek, jak również wykonaliśmy własnoręcznie zakładki.

Oprócz zajęć związanych z tematami tygodnia mieliśmy czas na zajęcia cykliczne, tj.: „Mieszkam w lesie”, „Podróże palcem po mapie” czy „Mały artysta”. Miło spędzaliśmy czas na pląsaniu, śpiewaniu i tańczeniu. Nie zabrakło zabaw swobodnych: konstruowania budowli z klocków, kolorowania itp. Codzienne odbywało się czytanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Przez większą część września mogliśmy cieszyć się słoneczną pogodą, dlatego też spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu.

Wychowawcy świetlicy:

Beata Baran, Sylwia Kolasińska, Kamila Staroń