Sala 152, 10 2020

Drugi miesiąc roku szkolnego 2020/2021 za nami!
W pierwszym tygodniu października zajęliśmy się bardzo przyjemnym, ale i ważnym tematem – ochroną praw zwierząt. Zapoznaliśmy się z Deklaracją Praw Zwierząt, stworzyliśmy listę cech prawdziwego przyjaciela zwierzaków oraz zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób ludzie zagrażają innym żywym stworzeniom. Już teraz wiemy, co zrobić, aby pomagać małym przyjaciołom. W trakcie zajęć mogliśmy również pochwalić się naszymi domowymi pupilami. 9 października obchodziliśmy Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. W tym dniu dowiedzieliśmy się, jaką drogę pokonują listy od nadawcy do adresata oraz zaprojektowaliśmy kolorowe i oryginalne znaczki pocztowe.
W kolejnym tygodniu skupiliśmy się oczywiście na Dniu Edukacji Narodowej. Wspólnie rozmawialiśmy o tym, jak ważne są wszystkie osoby, które pracują w szkole i wykonaliśmy dla nich piękne kartki z życzeniami. Mieliśmy także okazję przekonać się, w jaki sposób uczą się nasi rówieśnicy w różnych zakątkach świata. Drugi tydzień października upłynął nam również pod znakiem tematyki zdrowotnej. W naszej świetlicy odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone ratowaniu życia. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się, co należy zrobić, kiedy jesteśmy świadkami niebezpiecznego zdarzenia. 15 października z kolei obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Wszyscy zgodziliśmy się, że jest to bardzo ważne zagadnienie, szczególnie w dobie pandemii. Przeprowadziliśmy eksperymenty, które udowodniły, że lepiej myć ręce ciepłą wodą oraz że zawsze należy używać do tego mydła. Prawidłową technikę mycia rąk stosujemy oczywiście na co dzień!
Trzeci tydzień miesiąca poświęciliśmy kulturze życia codziennego. Wspólnie rozszyfrowaliśmy znaczenie terminu „savoir vivre”, stworzyliśmy zasady kulturalnego zachowania w szkole, przy stole oraz w miejscach publicznych. Zabawiliśmy się także w czarodziejów, używając magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję.
Październik to miesiąc jesienny, dlatego w naszej świetlicy nie mogło zabraknąć miejsca na jesienne smakołyki. W ostatnich dniach rozmawialiśmy o darach Pani Jesieni, przygotowaliśmy spiżarnię pełną owocowych i warzywnych pyszności w formie pracy plastycznej oraz zagraliśmy w jesienne bingo. Wcieliliśmy się także w role obserwatorów przyrody i poznaliśmy sposoby zwierząt na przygotowanie się do zimy. Do tematu zwierząt powróciliśmy również przy okazji Dnia Kundelka. Cały dzień poświęciliśmy na rozmowy i zabawy związane z tymi sympatycznymi czworonogami.
Oczywiście zajęcia związane z tematami tygodnia to nie jedyne atrakcje w naszej świetlicy. W ciągu całego miesiąca odbywały się także warsztaty cykliczne, m.in. „Mieszkam w lesie”, „Mały artysta” oraz „Podróże palcem po mapie”. Nasze świetlicowe podróże zabrały nas do Czech, Anglii oraz egzotycznych Indii. Wiele czasu upłynęło nam także na zabawach muzycznych oraz grach ruchowych, w trakcie których śmiechu było co nie miara. Podczas swobodnej zabawy mogliśmy rysować, kolorować oraz wymyślać najbardziej nawet oryginalne konstrukcje z klocków. Nie zapomnieliśmy o czytaniu. Codziennie rano w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przenosiliśmy się do krainy bajek i baśni.

Zapraszamy do obejrzenia filmu>>>

Wychowawcy świetlicy: