Sala 155, 10 2020

Pierwszy tydzień października był poświęcony naszym braciom mniejszym. Poruszaliśmy bardzo ważne tematy dotyczące praw zwierząt, obowiązków właścicieli wobec nich. Wspólnie zastanawialiśmy się nad losem bezdomnych zwierząt i stworzyliśmy listę możliwości pomocy im. W kolejnych dniach uczniowie podjęli wyzwanie i wyszukiwali wiadomości na temat wcześniej im nieznanych zwierząt egzotycznych. Sprawiło im to wiele radości i pokazało, jak niezwykły jest świat zwierząt. Po przygodzie ze zwierzętami egzotycznymi, przypomnieliśmy sobie różnicę między zwierzętami domowymi a hodowlanymi oraz to, w jaki sposób powinny być ona traktowane. Obchodziliśmy również Światowy dzień Poczty i Znaczka Pocztowego.

W drugim tygodniu towarzyszył nam temat Edukacja – ważne słowo! Uczniowie poznali istotę Dnia Edukacji Narodowej. Rozwiązywali zagadki dotyczące zawodów wykonywanych w naszej szkole, okazało się, że nie wszystkie były im znane. W kolejnych dniach poruszyliśmy bardzo istotną kwestię dotyczącą pierwszej pomocy, dzieci uświadomiły sobie, że również one mogą uratować komuś życie. Obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk, podczas którego utrwaliliśmy wiedzę na temat higieny rąk. Tydzień zakończyliśmy burzą mózgów dotyczącą „idealnego nauczyciela, wychowawcy”.

Trzeci tydzień upłynął pod znakiem Kultury życia codziennego. Stworzyliśmy świetlicowy dekalog savoir vivre, przypomnieliśmy sobie „ważne słowa” oraz sytuacje w jakich je stosujemy, rozmawialiśmy również o „słowach, które ranią” i konsekwencjach, jakie za sobą niesie ich używanie. Dowiedzieliśmy się również, co to jest empatia i asertywność i podczas odgrywanie scenek staraliśmy się zastosować te cechy w odpowiedni sposób.

Ostatni tydzień października rozpoczęliśmy od obchodów Dnia Kundelka. Chętnie mówiliśmy o naszych psach, o tym dlaczego są naszymi przyjaciółmi i jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu. Wykonaliśmy również kundelki techniką orgiami, a tym samym weszliśmy w temat Międzynarodowych Dni Orgiami. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi sztuka orgiami i co jest jej symbolem. Cierpliwie uczyliśmy się składać kolejne „cuda” z papieru. Ostatnie dni tygodnia poświęciliśmy na przybliżenie tematu dotyczącego darów jesieni i jesiennych smakołyków .

Bardzo dużo czasu w tym miesiącu poświęciliśmy zajęciom ruchowym, grom zespołowym i zabawom w parach. Były tory przeszkód, układy taneczne i relaksacyjne elementy jogi. Gdy tylko jesienna pogoda nam na to pozwalała, korzystaliśmy z zabaw na powietrzu. Rozwijaliśmy swoją kreatywność wykonując prace plastyczne różnymi metodami, ale również stawiając wyszukane konstrukcje z klocków. Przystąpiliśmy do programu Przygotujmy Lepszy Świat, dzięki któremu zaczęliśmy dostrzegać, jak duży wpływ na planetę ma nasza dieta. Z głowami pełnymi pomysłów i chęciami do działania wkroczyliśmy w kolejny miesiąc.

Wychowawcy świetlicy 155