Szkoła Podstawowa 355 im. Jana Wedla

Sala 157, 10 2020

Październik rozpoczęliśmy od uwrażliwienia uczniów na los zwierząt. Dzieci dowiedziały się, że zwierzęta mają swoje prawa zapisane w Deklaracji Praw Zwierząt.

W czasie zajęć nie zabrakło rozmów o zwierzętach, o tym, jak należy je traktować oraz jak pomagać bezdomnym i pokrzywdzonym zwierzętom. Nie zapomnieliśmy także o Dniu Kundelka. Uczniowie z chęcią opowiadali o swoich czworonożnych przyjaciołach, poznawali psie zwyczaje oraz wymieniali cechy dobrego właściciela psa. Czytaliśmy bajki i wiersze o zwierzętach, a także rozwiązywaliśmy zagadki tematyczne. Dzieci z zapałem wykonywały psiaki metodą origami oraz rysowały swoje wymarzone zwierzę.

W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Poczty i Znaczka. Uczniowie poznali pracę listonosza oraz funkcjonowanie Urzędu Pocztowego. Oglądali klasery ze znaczkami i dowiedzieli się, co to jest filatelistyka. Zaprojektowali również własne znaczki i nauczyli się adresować koperty.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozmawialiśmy zarówno o pracy nauczyciela jak i wszystkich pracowników naszej szkoły. Przeprowadziłyśmy pogadankę na temat: „Czego oczekujemy od nauczyciela? – jaki według ucznia powinien być idealny nauczyciel?”. Uczniowie wykonali piękne laurki dla swoich nauczycieli.

Dnia 15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. My również przyłączyliśmy się do tej akcji. To święto rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji i rozmowy na temat zarazków i bakterii.  Omówiliśmy po raz kolejny schemat dokładnego mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. 

Czym jest kultura osobista? Co oznacza być życzliwym? Jakie cechy powinna posiadać kulturalna osoba? To tylko niektóre z pytań na jakie szukaliśmy odpowiedzi. Wspólnie stworzyliśmy dekalog savoir vivre i przypomnieliśmy „ważne słowa” (przepraszam, dziękuję, proszę). Dzieci rozwijały swoją kreatywność, świętując Dni Origami. Poznały historię sztuki origami oraz zasady składania papieru. Origami zawładnęło sercami naszych uczniów. Spod rąk małych twórców powstały różne modele wykonane tą techniką.

Pod koniec miesiąca zawędrowaliśmy do jesiennego lasu, sadu i ogrodu. Rozmawialiśmy na temat jesiennych owoców i ich przetwarzania. Rysowaliśmy swoje ulubione przysmaki z darów jesieni. Czas spędzany w świetlicy to również zabawa i integracja z grupą, dlatego dzieci, korzystając z ładnej pogody bawiły się na placu zabaw, grały w piłkę nożną, biegały i gimnastykowały się. 

Monika Suszek –  wychowawca świetlicy