Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca odbył się w naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy tego dnia założyli kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka. Na całym świecie 21 marca jest obchodzony Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bo osoby z ZD posiadają dodatkowy dwudziesty pierwszy chromosom. Podczas krótkiej pogawędki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną, każdy z dzieci miał możliwość ozdobić swoją skarpetkę według własnego pomysłu.

Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom różnorodność, uczyć empatii i tolerancji.