Wystawa i lekcja pt. „Rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej”

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiając rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, chciał oddać "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". W uchwale posłowie przypomnieli, że Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. W 2018 roku przypada dziesiąta rocznica jej śmierci. Dla potomnych zostawiła wezwanie do czynienia dobra i pomocy każdemu potrzebującemu, pisząc: „Każdemu, kto tonie, należy podać rękę”.
W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 355 w Warszawie uczniowie oddziałów 4 – 7 byli zapraszani na lekcję, której celem było przedstawienie biografii i działalności społecznej Ireny Sendlerowej. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jakie możemy podjąć działania społeczne i naukowe w tym czasie na terenie szkoły. Uczniowie słuchali czytanych fragmentów z książek pt. „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej” i „Matka dzieci holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej” Anny Mieszkowskiej. Oglądali wywiad z patronką 2018 roku, w którym wspominała ona ratowanie dzieci żydowskich od zagłady. Pamiętajmy jej słowa: „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie – nie mają większego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem...”