Kto wymyślił choinki?

Zajęcia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

„Moje kochane dzieci,
był taki czas na świecie,
że wcale nie było choinek,
ani jednej, i dzięcioł wyrywał sobie piórka
z rozpaczy, i płakała wiewiórka,
co ma ogonek jak dymiący kominek.
Ciężkie to były czasy niepospolicie,
bo cóż to, proszę was, za życie
na święta bez choinki, czyste kpinki.”

Wiersz pt. „Kto wymyślił choinki?” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Zwyczaj ubierania choinki w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno. Kiedy i skąd do nas przywędrował? Kto i dlaczego wpadł na pomysł, żeby w czasie Świąt Bożego Narodzenia przynieść do domu drzewko iglaste i ozdobić je? Jak dekorowano choinki dwieście lat temu, a jak przyozdabiamy nasze świąteczne drzewko teraz? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poszukiwali uczniowie z klas 1 – 8, którzy gościli w bibliotece na lekcji pt. „Historia świątecznej choinki” w grudniu 2018 roku. Młodsze dzieci słuchały także pięknej baśni „Choinka” Hansa, Christiana Andersena, a młodzież opowiadania „Boże Narodzenie” Marii Dąbrowskiej. Dzieci ze świetlicy szkolnej w czasie warsztatów świątecznych omawiały najstarsze zwyczaje Bożego Narodzenia oraz przygotowywały obrazek, przedstawiający choinkę, w edytorze grafiki w pracowni internetowej. Celem zajęć było przypomnienie polskich tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz najpopularniejszych utworów literackich na temat dekorowania choinki i rodzinnych obchodów. Dla czytelników przygotowane zostały tematyczne gazetki i wystawa książek, związanych z tematyką świąteczną.