Wrzesień 2023 - sala 155

Nowy rok szkolny stawia przed wszystkimi wiele wyzwań oraz daje niezliczone możliwości, dlatego też jest nam niezmiernie miło, że spędzimy go na wspólnej nauce i zabawie.
                Pierwszy tydzień września upłynął nam pod hasłem “Witamy w szkole”. Był to czas na integrację grupy, zapoznanie się z obowiązującymi zasadami, a także wyrabianie nawyków porządkowych, aby w świetlicy 155 przebywało się miło i przyjemnie. Wygospodarowaliśmy także kilka chwil na wakacyjne wspomnienia oraz wykonaliśmy pracę plastyczną “Lody” nawiązującą do letnich_dni.
                Motyw przewodni kolejnego tygodnia stanowiło motto „Bezpieczeństwo ponad wszystko”. Wspólnie utrwaliliśmy zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu oglądając prezentację multimedialną oraz tworząc „Kodeks pieszego i rowerzysty”. W celu usystematyzowania wiedzy uczniowie wykonali gry planszowe dotyczące poruszania się po mieście: rowerem, pieszo, komunikacją miejską jak również zakładki do książek w kolorach sygnalizacji świetlnej. Omówiliśmy także regulaminy obowiązujące w szkole i utrwaliliśmy kontrakt.
                Trzeci temat realizowany we wrześniu brzmiał „Bez złości mamy więcej radości -
w królestwie uczuć”. Doskonaliliśmy umiejętność rozpoznawania emocji poprzez odgrywanie scenek pantomimicznych, a także twórczość plastyczną. Dzieci wykonały prace „Emotkowe dmuchańce” oraz „Jabłuszko emocji” w kolorach odzwierciedlających ich aktualny nastrój. Wszyscy poszukiwaliśmy sposobów jak radzić sobie w trudniejszych chwilach, gdy czujemy złość, smutek.  Ważne było dla nas kształtowanie postawy pomocy koleżeńskiej a także umiejętności przyznawania się do błędu.
W ramach wtorkowego seansu filmowego obejrzeliśmy bajkę „Emotki”.
                Na koniec miesiąca powiedzieliśmy sobie „Kilka słów o dobrym wychowaniu”. Dlatego też przypomnieliśmy zasady kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach społecznych np. podczas spektaklu teatralnego, wizyty w muzeum czy rozmowy telefonicznej. Poświęciliśmy też czas na utrwalenie zasad savoir-vivre obowiązujących przy stole. Niezmiennie towarzyszyły nam trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, które zagoszczą w świetlicy 155 na cały rok.
Wrześniowa pogoda nas rozpieszczała, dlatego też staraliśmy się jak najczęściej wychodzić na podwórko i aktywnie spędzać słoneczne chwile.
                Włączyliśmy się w obchody: Świetlicowego Dnia Jabłka, Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach pokazowych z rysunku, szachów oraz wykorzystania długopisu_3D.
                W tym roku szkolnym realizujemy projekty edukacyjne: „Kreatywne prace plastyczne”, „Europa i ja”, „Sztuka. Skąd artyści czerpią inspiracje?” a także zajęcia cykliczne: „Kartka
z kalendarza”, „Gimnastyka umysłu” oraz sportowe.

Wychowawcy świetlicy:
Marta Kozub,