Październik 2023- sala 157

Pierwszy tydzień października w naszej świetlicy rozpoczęliśmy tematem “Zdrowie to największy skarb”. Celem zajęć edukacyjnych skoncentrowanych wokół tego zagadnienia było uświadomienie uczniom potrzeby dbania o własne zdrowie i przestrzegania zdrowego stylu życia. Aby utrwalić zdobytą wiedzę dzieci wykonały prace plastyczne “Piramida żywienia” i “Zdrowa śniadaniówka”. Do tematyki dotyczącej zdrowia nawiązywała akcja edukacyjna “Dzień Ratownictwa Medycznego” zorganizowana przez świetlicę klas starszych, do której zostali włączeni również nasi podopieczni. Podczas tych warsztatów poznały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kolejny tydzień października związany był z tematem “Roślin i zwierząt wokół nas”. Zaznajomienie dzieci ze Światową Deklaracją Praw Zwierząt miało na celu kształtowanie prawidłowej postawy w opiece nad zwierzętami. Poszukiwaliśmy także odpowiedzi na pytanie: Dlaczego zwierzęta są naszmi przyjaciółmi? Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą lwa - króla wszystkich zwierząt. Świat roślin odkrywaliśmy wykorzystując dostępną w naszej bibliotece szkolnej pozycję książkową “Mój pierwszy przewodnik - ROŚLINY”.

Okazją do utrwalenia wiedzy dotyczącej zasad pierwszej pomocy przedmedycznej była realizacja kolejnego tematu - “Ratujmy życie”. Oprócz tego wiele uwagi poświęciliśmy na kształtowanie u dzieci postawy odpowiedniego zachowania w sytuacjach zagrażających życiu. Posłużyły nam do tego celu: pogadanki, filmiki edukacyjne oraz zabawy dydaktyczne. Wykonując pracę plastyczną w postaci wyklejanki dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy 112.

Wyjątkowy klimat aktualnej pory roku poczuliśmy realizując temat tygodnia “Jesień kolorami się mieni”. Podczas wspólnego spaceru po terenie szkoły obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Na zajęciach edukacyjnych dzieci utrwaliły swoją wiedzę na temat darów jesieni. Korzystając z wirtualnego atlasu grzybów uczniowie poznali ich rodzaje z podziałem na jadalne i niejadalne. Powstały również piękne prace plastyczne o tematyce jesiennej, takie jak “Jesienne drzewo” stworzone metodą frottage oraz “Jeżyk z liści”. Przez większą część października towarzyszyła nam piękna, słoneczna aura, dzięki czemu wiele zabaw i gier ruchowych odbywało się na świeżym powietrzu.

Miesiąc październik obfitował w różne dodatkowe zajęcia i wydarzenia okolicznościowe. Wśród nich były: Świetlicowy Konkurs “Mistrz dobrych manier”, obchody Światowego Dnia Origami oraz zajęcia edukacyjne z okazji Dnia Kundelka.

Wychowawcy świetlicy:

Ilona Marszał, Katarzyna Wesołowska, Beata Baran, Ilona Madej-Struska