Październik 2023- sala 155

Październik rozpoczęliśmy w naszej świetlicy od omówienia bardzo ważnego tematu „Zdrowie to największy skarb”. Na zajęciach rozmawialiśmy o zasadach zdrowego stylu życia, wspólnie wykonaliśmy piramidę żywienia oraz przeanalizowaliśmy zawartość naszych śniadaniówek pod kątem wartości odżywczych ulubionych przekąsek. Oczywiście nie zabrakło również dużej dawki aktywności ruchowej. Wspólnie gimnastykowaliśmy się, graliśmy w piłkę nożną i zbijaka, a nawet tańczyliśmy z obręczami hula hop.

Drugi tydzień miesiąca poświęciliśmy zagadnieniu „Rośliny i zwierzęta wokół nas”. Stworzyliśmy portret prawdziwego przyjaciela zwierząt i idealnego opiekuna naszych czworonogów. Poszerzyliśmy wiedzę na temat drzew i roślin charakterystycznych dla naszego kraju. Wykonaliśmy wiele kolorowych prac plastycznych, między innymi zwierzęta w jesiennych barwach.

12 października obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego. W naszej sali odbyły się warsztaty dla całej świetlicy szkolnej, podczas których utrwaliliśmy sobie, czym jest łańcuch przeżycia i jak należy się zachować, gdy jesteśmy świadkami niebezpiecznego zdarzenia. Mieliśmy okazję ćwiczyć ułożenie w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytację krążeniowo-oddechową na przeznaczonych do tego fantomach.

W drugiej połowie miesiąca kontynuowaliśmy temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas omawiania tematu „Ratujmy życie” przypomnieliśmy sobie
i utrwaliliśmy numery alarmowe oraz odgrywaliśmy scenki imitujące rozmowę
z dyspozytorem medycznym. Rozmawialiśmy również o tym, co należy zrobić, kiedy ktoś
w naszej obecności zemdleje, zadławi się lub skaleczy.

Ostatni tydzień miesiąca upłynął nam pod znakiem jesiennych kolorów. Obserwowaliśmy zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie, rozmawialiśmy o darach jesieni,
a także o kwiatach, które są charakterystyczne dla tej pory roku. Podczas świetlicowego grzybobrania dowiedzieliśmy się, w jaki sposób odróżniać gatunki jadalne od trujących. Stworzone przez nas prace plastyczne były niezwykle ciepłe i kolorowe.  Wykonaliśmy serca z zebranych liści, brzozy na tle jesiennego krajobrazu, a także popularne w tym okresie dynie.

W październiku włączyliśmy się w świetlicowy konkurs „Mistrz dobrych manier”,
a także następujące wydarzenia: Światowy Dzień Origami oraz Dzień Kundelka. Niezmiennie w naszej sali odbywają się zajęcia sportowe, czytelnicze, a także cykliczne: „Kartka z kalendarza” i „Gimnastyka umysłu”. Kontynuujemy również realizację projektów „Europa i ja”, „Kreatywne prace plastyczne” oraz „Sztuka. Skąd artyści czerpią inspiracje?”.

Wychowawcy świetlicy:

Kamila Staroń