Listopad 2023 - sala 155

Jedenasty miesiąc w roku rozpoczął się od uroczystości Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. Wspólnie odkrywaliśmy wiedzę na temat tradycji związanych z dniem pamięci o zmarłych obchodzonych nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie m. in. w Stanach Zjednoczonych czy Meksyku.
W pierwszym tygodniu obchodziliśmy także ,,Dzień dyni’’, gdzie przedstawiliśmy uczniom dużo ciekawostek z nią związanych.

Drugi tydzień listopada posiadał dumny temat „ Moja Niepodległa!„ . Utrwaliliśmy wiedzę dotyczącą historii Polski oraz przypomnieliśmy sobie legendę o jej powstaniu. Przeprowadzone zostały także zajęcia poświęcone symbolom Święta Niepodległości.
Nasza świetlica zorganizowała apel
z okazji 11 Listopada dla uczniów klas I-III.

Tydzień trzeci poświęciliśmy na zapoznanie zwyczajów kulturowych naszych świetlicowych kolegów i koleżanek z Ukrainy, Rosji i Chin.
Poznaliśmy podstawowe zwroty grzecznościowe oraz ich najpopularniejsze piosenki, zabawy i bajki. Nauczyliśmy się też o ciekawostkach geograficznych tych krajów. Następny tydzień listopada został poświęcony naszej Białołęce. Temat tygodnia brzmiał:
„ Choć stolica taka wielka, w niej najlepsza Białołęka”. Dzieci miały okazję poznać na nowo miejsce, w którym mieszkamy, pomogło nam w tym zapoznanie się z historią naszej dzielnicy. Wspólnie poznaliśmy zabytki i legendy, które przedstawił nam zaproszony gość Bartłomiej Włodkowski
z fundacji ,, AVE’’.

Ostatni tydzień listopada, gdzie tematem były ,,Andrzejki i Katarzynki’’ spędziliśmy na wspólnej zabawie i integracji grupy. Okazją do tego było poznanie tradycji Andrzejek. Uczniowie wróżyli sobie przyszłość związaną z podróżami, miłością i sukcesami. Dodatkowo zachęciliśmy uczniów do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Miło jest chodzić po leśnych ścieżkach…a wiecie, dzieci, kto w lesie mieszka?’’. Przygotowaliśmy także świąteczne ozdoby na kiermasz szkolny.

Tomasz Łostowski

Marta Kozub