Grudzień 2023 - sala 157

Grudzień był bardzo aktywnym miesiącem w naszej świetlicy. Pierwszy tydzień upłynął pod znakiem przygotowań do wizyty Świętego Mikołaja. Dzieci zapoznały się z jego postacią - zarówno tą historyczną jak i popularną oraz odtworzyły jego wizerunek przy użyciu kolorowego papieru i waty. Podczas redagowania listów do Świętego Mikołaja było mnóstwo radości i ekscytacji jednak największą atrakcją były odwiedziny tego upragnionego gościa
w świetlicy dnia 6 grudnia. Dzieci przygotowały dla Mikołaja podziękowanie w formie wierszyka i piosenki oraz poczęstunku. Nie mogło zabraknąć również marchewek dla strudzonych reniferów. Ponad to świetliczaki uczestniczyły tego dnia w grach i zabawach mikołajkowych zorganizowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Tydzień zakończył się wspólną zabawą nowymi zabawkami i grami planszowymi.

Kolejny tydzień grudnia rozpoczęliśmy tematem “Magia świąt - świąteczna cepeliada”. Nasza świetlica wzięła aktywny udział w przygotowaniach do kiermaszu gdzie uczniowie pod okiem wychowawców przygotowały piękne ozdoby choinkowe. Była to doskonała okazja do poznania nowych technik plastycznych oraz doskonalenia sprawności manualnych. Ponad to sala świetlicowa została ozdobiona bombkami, które świetliczaki stworzyły przy użyciu płyt CD oraz kolorowego papieru. W dniu 12.12. Obchodziliśmy Dzień Guzika który obfitował w mnóstwo gier i zabaw. Dzieci poznały ciekawostki związane z historią guzika oraz wysłuchały słuchowiska pt. “Guzik bez pętelki”. Dodatkowo, wspólnie dołączyliśmy do akcji “Kartka dla Seniora” - dzieci wykonały mnóstwo kartek oraz samodzielnie podpisały się pod świątecznymi życzeniami dla podopiecznych jednego z warszawskich domów opieki. Tym gestem sprawiliśmy mnóstwo radości i wzruszeń.

Ostatnie dni przed Świętami Bożego Narodzenia upłynęły na przygotowaniach do “Świetlicowego Kolędowania”. Ponad to dzieci poznały znaczenie bożonarodzeniowych tradycji i symboli a także historię pochodzenia choinki. Wspólnie omawialiśmy zwyczaje panujące w naszych domach a czytanie świątecznych opowiadań i wierszy wprowadziły do świetlicy jeszcze więcej świątecznej atmosfery. I tak oto nadszedł dzień wspólnego kolędowania. Dzieci z naszej świetlicy przygotowały na tę okazję aż dwa utwory. Pierwszy z nich pt. “Puk, puk, puk” odbył się przy akompaniamencie talerzy, kołatek oraz grzechotek. Drugi utwór natomiast zatytułowany “Merry Christmas” wykonany został w wersji anglojęzycznej. Dzieci bardzo zaangażowały się w kolędowanie i codziennie chciały brać udział w próbach przed występem.

Nasze świetliczaki bardzo chętnie uczestniczyły w plastycznych konkursach szkolnych takich jak: “Zimowa okładka” czy “Kartka od serca” a także w dzielnicowym konkursie recytatorskim poezji D.Gellner. Warto również wspomnieć, iż chętni uczniowie wzięli udział w świetlicowym konkursie rodzinnym pt.” Najpiękniejszy Anioł”.

Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia życzą wychowawcy świetlicy 157:

Ilona Madej- Struska, Katarzyna Wesołowska, Ilona Marszał, Beata Baran