Grudzień 2023 - sala 155

Cały grudzień upłynął nam w iście świątecznej atmosferze. Już od pierwszych dni miesiąca towarzyszyło wszystkim wesołe zawołanie „Kochany Panie Mikołaju”. Zapoznaliśmy się z postacią Świętego Mikołaja zarówno tą historyczną jak i popularną.  Redagowaliśmy listy z wymarzonymi prezentami, które chcielibyśmy dostać pod choinkę. 6 grudnia odbyły się „Świetlicowe Mikołajki”, ten magiczny dzień obfitował w liczne niespodzianki. Najważniejszą z nich były odwiedziny Świętego Mikołaja.
               Świąteczny klimat sprawił, że motto drugiego tygodnia stanowiła „Magia świąt: świąteczna cepeliada”. Czas spożytkowaliśmy na poznanie nowych technik plastycznych, wykonywanie dekoracji bożonarodzeniowych oraz kartek dla Pensjonariuszy Domu Seniora „Piękny Brzeg” w Warszawie.  Uczennice z naszej świetlicy wzięły udział w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną pt. „Zimowa okładka”. Dziewczynki zajęły I i III miejsce.

12 grudnia obchodziliśmy „Dzień Guzika”. Dzięki temu nietypowemu świętu poznaliśmy ciekawostki dotycząca guzików, bawiliśmy się z ich wykorzystaniem oraz wysłuchaliśmy bajki pt. „Guzik bez pętelki”. To nietypowe święto przysporzyło dzieciom wiele radości oraz rozwijało pomysłowość.
               W dniach 13 – 15 grudnia w szkole odbywał się kiermasz bożonarodzeniowy, do którego wychowawcy i uczniowie z naszej świetlicy z zapałem się włączyli przygotowując własnoręcznie ozdoby świąteczne oraz uczestnicząc w ich sprzedaży.

Ostatnie przedświąteczne dni upłynęły nam w myśl słów znanej piosenki „Jest taki dzień – bardzo ciepły, choć grudniowy”. Wspólnie poznaliśmy znaczenie tradycji świątecznych takich jak: choinka, potrawy wigilijne, obdarowywanie się prezentami, składanie życzeń, łamanie się opłatkiem. Ochoczo słuchaliśmy i śpiewaliśmy kolędy oraz pastorałki. Podczas codziennych zajęć w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” czytaliśmy książki, opowiadania, wiersze związane z tematyką bożonarodzeniową. 21 grudnia uczestniczyliśmy w pięknym wydarzeniu, jakim było „Świetlicowe kolędowanie”.
               Nieustannie realizowaliśmy wszystkie zaplanowane zajęcia cykliczne: sportowe, „Kartka
z kalendarza”, „Gimnastyka umysłu”, oraz projekty edukacyjne: „Europa i ja”, „Kreatywne prace plastyczne”, „Sztuka. Skąd artyści czerpią inspiracje?”.

Wychowawcy świetlicy:
Marta Kozub