Dzień Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2023/2024 Szkolna Grupa Praw Człowieka włączyła się do międzynarodowej kampanii 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Głównym celem naszej akcji było propagowanie hasła Równość zaczyna się w szkole. Naszymi działaniami chciałyśmy pokazać, że szkoła powinnam być miejscem, gdzie każdy uczeń i każda uczennica może czuć się bezpiecznie i ma przestrzeń do realizowania swoich pasji, aspiracji i zainteresowań bez względu na uprzedzenia i stereotypy.

Nasza Grupa wykonała i umieściła na korytarzu plakat mówiący o tym, czym jest przemoc, zarówno ta fizyczna, jak i słowna, emocjonalna. Zorganizowałyśmy również wolną przestrzeń, na której sami uczniowie i uczennice mogli wpisywać to, co według nich jest przejawem przemocy ze względu na płeć. W ten sposób chciałyśmy dać możliwość młodzieży bezpośredniego wypowiedzenia się oraz zwrócić uwagę na to, że z pozoru niewinne zachowanie może być dla kogoś krzywdzące.

24 listopada Szkolna Grupa zorganizowała w świetlicy klas 3-7 spotkanie z panią Iwoną Kornatko, właścicielką warsztatu samochodowego Morela oraz twórczynią projektu Warsztat na Obcasach. Podczas spotkania pani Iwona opowiadała dzieciom o swojej codziennej pracy i motoryzacyjnych zainteresowaniach. Nasza rozmówczyni chętnie dzieliła się doświadczeniami z działań podejmowanych w miejscu zdominowanym przez mężczyzn. Pani Iwona często podkreślała, że należy walczyć ze stereotypami i że o wyborze hobby lub przyszłego zawodu nie decyduje płeć, ale indywidulane umiejętności i pasje.

27 listopada na długiej przerwie zorganizowałyśmy również krótki kurs samoobrony dla uczniów naszej szkoły. Pokaz kierowany był w szczególności do dziewcząt, ponieważ to właśnie one często czują się zagrożone i bezbronne. Sensei Grzegorz Włoch oraz Sensei Katarzyna Wtorkowska-Łuba, trenerzy sztuk walki z klubu sportowego Panda Dan, zaprezentowali proste i skuteczne sposoby samoobrony w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą nas spotkać na co dzień.