Maraton Pisania Listów 2023

Szkolna Grupa Praw Człowieka po raz kolejny przyłączyła się do największej akcji na świecie na rzecz praw człowieka - Maratonu Pisania Listów. 7 i 8 grudnia ustawiłyśmy w holu głównym stoisko, przy którym chętne osoby mogły pisać listy, a następnie wrzucać je do specjalnej, czerwonej skrzynki. Przygotowałyśmy plakaty na temat tegorocznego bohatera, kartki do pisania, koperty oraz wzory listów w języku polskim i angielskim. Do naszej akcji zaprosiłyśmy również wychowawców klas 5-8, udostępniając nasze materiały oraz zachęcając do pisania listów na godzinach wychowawczych. Wspólnymi siłami udało się napisać 70 listów, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Podczas tegorocznego Maratonu upominaliśmy się o polsko-białoruskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta, który za krytykę białoruskiego reżimu odsiaduje wyrok 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Nasz bohater ma utrudniony kontakt z rodziną i adwokatem. W lipcu 2023 trafił na pół roku do więziennej izolatki. Nie otrzymuje niezbędnych leków.

Wszystkie napisane listy zostały wysłane do Ambasady Białorusi w Polsce, skąd dalej zostały przekazane do władz w Mińsku. W ten sposób domagamy się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta.