Luty 2024 - sala 157

Sprawozdanie za luty 2024, sala 157

Drugi miesiąc nowego roku kalendarzowego rozpoczęliśmy tematem dotyczącym Mazowsza, czyli naszej małej Ojczyzny. W ramach tego zapoznaliśmy uczniów z położeniem oraz historią Mazowsza i Warszawy; wdrażaliśmy do zainteresowań folklorem oraz kulturą naszego regionu, a także, tworząc prace plastyczne dotyczących tego tematu, rozwijaliśmy wyobraźnię dzieci.

W następnym tygodniu nasze zajęcia tematyczne nawiązywały do obchodzonego 14 lutego Dnia Świętego Walentego. Była to okazja do zaznajomienia dzieci z historią św. Walentego oraz kształtowania umiejętności swobodnego wypowiadania się na temat koleżeństwa, przyjaźni
i miłości. Swoją twórczość plastyczną dzieci rozwijały między innymi poprzez tworzenie kartek walentynkowych, które posłużyły do wyrażenia swojej sympatii do kolegów i koleżanek. Na naszych cyklicznych zajęciach czytelniczych skupiliśmy się na literaturze dziecięcej, gdzie uczucia odgrywały główną rolę.

W kolejnym tygodniu nasze zajęcia dotyczyły sportów zimowych. Była to okazja do zdobycia wiedzy na temat olimpiady sportowej oraz zimowych dyscyplin sportowych.

Wokół hasła “Wiem co jem!” skoncentrowane były nasze działania w ostatnim tygodniu miesiąca. Zajęcia skupione wokół tematyki zdrowego odżywiania miały na celu zapoznanie uczniów ze znaczenie pokarmów dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Piramida zdrowego żywienia, z którą zaznajomiły się dzieci, posłużyła nam do nauki tworzenia zdrowych posiłków. Po wysłuchaniu bajki pt. “O myszce co przepadała za słodyczami” dzieci już wiedzą, że nadmierne spożywanie słodyczy niesie ze sobą negatywne dla zdrowia skutki.

Miesiąc luty obfitował w różne dodatkowe działania realizowane w naszej świetlicy. Były to:

• Akcja edukacyjna “Ptasie śniadanie, czyli świetliczaki dokarmiają ptaki”, której głównym celem było kształtowanie postawy opiekuńczej
    w stosunku do zwierząt i ptaków;
  • Zajęcia edukacyjne z okazji obchodzonego 17 lutego Światowego Dnia Kota, a głównym ich celem było uwrażliwienie dzieci na potrzeby tych milusiństkich zwierząt;
  • Spotkanie z dyrektor naszej szkoły - Panią Danutą Chmielewską - w ramach realizacji projektu “Gość w świetlicy”, podczas którego dzieci dowiedziały się na czym polega funkcja jaką pełni w naszej placówce;
  • Udział w akcji “Wyżej, dalej, mocniej - Świetlicowe Rekordy Guinessa”, w których dzieci mierzyły się z różnymi wyzwaniami;
  • Ogłoszona przez naszą świetlicę akcja charytatywna - zbiórka na rzecz domu adopcyjnego dla kotów, prowadzonego przez fundację KocioPsiaCentrala;
  • Udział w szkolnym konkursie poetyckim “Inscenizacja polskiego wiersza”, w którym nasi podopieczni zdobyli czołowe miejsca. Wszystkim laureatom gratulujemy!

Wychowawcy świetlicy:

Ilona Marszał, Katarzyna Wesołowska, Beata Baran, Ilona Madej-Struska