Sala 155, 03 2018

W marcu realizowałyśmy z dziećmi zajęcia dydaktyczne wg tematów:

1. Święto wszystkich kobiet

2. ABC emocji

3. Pierwsze oznaki wiosny

4. Spotkanie z zajączkiem

W naszej świetlicy w pierwszych dniach marca zorganizowałyśmy Dzień Dinozaura. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o dinozaurach, po której wykonały z plasteliny figurki prehistorycznych zwierząt. Następnie  kontynuowałyśmy nasze zajęcia dydaktyczne związane z tematem kobiet. Dzieci nauczyły się wiersza pt. „8 marca” D. Gellnerowej. W tygodniu kobiet dzieci wykonały kwiatki z papieru - hiacynty, które zabrały do domu. Podczas gry w kalambury dzieci odgadywały zajęcia domowe kobiet. W zajęciach muzycznych grupa tańczyła taniec rosyjski Katiusza czyli Kasia. Dzieci popisywały się w nim wykonywanymi przez siebie akrobacjami. Tydzień kobiet był miłym i zabawnym doświadczeniem dla dzieci.

W drugim tygodniu marca zorganizowałyśmy Dzień Piegów na podstawie Akademii Pana Kleksa. Dzieci bawiły się, zdobywając umiejętności i w nagrodę dostawali piegi. Grupa śpiewała piosenki z Akademii: Witajcie w naszej bajce, ZOO, Kaczka - Dziwaczka. Zorganizowałyśmy również zajęcia z kleksografi.

W tygodniu o tematyce „ABC emocji” dzieci uczyły  się co to są emocje i jak sobie z nimi radzić? Podczas gry interakcyjnej „Kostka uczuć” wyrażały  swoje emocje za pomocą mimiki twarzy a następnie  gestami. Dla utrwalenia wiedzy o uczuciach grupa  wykonała emotki na zajęciach plastycznych.

Trzeci tydzień marca został poświęcony wiośnie. Dzieci przywitały wiosnę poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej pt. „Oznaki wiosny”. Po prezentacji grupa wykonała wiosenne kwiaty na łące, które wystawione zostały na tablicy. W grach dydaktycznych dzieci  zgadywały Jaki to kwiat wiosenny? Jaki to ptak? Na  muzycznych zajęciach  dzieci wystukiwały rytm do piosenki p. „Wiosna” -  Skaldów.

Dodatkowo zorganizowałyśmy, turniej gry Scrabble dla wszystkich świetlic. Dzieci układały wyrazy i zdobywały punkty. Świetlica 155 zdobyła I miejsce i aż 239 punków. Inne świetlice też wykazały się dobrą znajomością zasad Scrabble. Podczas turnieju gry w Scrabble było wiele emocji.

W ostatnim tygodniu marca przed Wielkanocą dzieci zapoznały się z tradycjami i zwyczajami świątecznymi. Wykonały pisanki wielkanocne i malowały odlewy gipsowe o tematyce świątecznej. Z papieroplastyki grupa wykonała wielkanocne kurczaczki. Dzieci bawiły się na zajęciach muzycznych w „Chustę animacyjną”, przy muzyce klasycznej A Vivaldiego pt. „ Wiosna”. Czas przedświąteczny jest ważny, aby przygotować dzieci do uczestniczenia w Wielkanocy .

Rodzicom i dzieciom ślemy życzenia wielkanocne „Wesołego Alleluja 2018”.

Beata Baran