Czy warto walczyć z wiatrakami?

na podstawie książki Miguela de Cervantesa pt. „Don Kichot z La Manchy”

Tematem zajęć dla uczniów klas ósmych stała się powieść hiszpańskiego pisarza, Miguela de Cervantesa pt. „Don Kichot z La Manchy”, wydana po raz pierwszy w 1605 roku. Jest to opowieść o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony szczytną chęcią pomagania ludziom i bronienia najsłabszych. Książka skłania czytelnika do rozmyślań na temat postrzegania rzeczywistości przez człowieka i nawiązywania kontaktu z otoczeniem. Czy rzeczy są takimi, jakimi nam się wydają? Jak nasza wyobraźnia i marzenia wpływają na nasze postrzeganie? Walka Don Kichota z wiatrakami stała się symbolem walki z czymś nierealnym i urojonym lub walki beznadziejnej, niemającej szans na powodzenie. Młodzież szukała odpowiedzi na pytanie, jakich wartości należy bronić i strzec. Prawem każdego z nas jest stawać w obronie własnych przekonań oraz godności człowieka.

Uczniowie poznali biografię pisarza, Miguela de Cervantesa, genezę i okoliczności powstania jego dzieła, oraz ogólną charakterystykę głównej postaci, czyli przemyślnego szlachcica, Don Kichota z Manchy. Zajęcia miały na celu wprowadzenie i zachęcenie do samodzielnej lektury wybranych fragmentów powieści.

Cytaty z książki:

„I nigdy, przenigdy, nie przestawaj marzyć. Ale bacz uważnie, czego sobie życzysz...”

„Wszystkie burze, które nas spotykają, są oznaką, że wkrótce się wypogodzi i sprawy nasze dobrze się ułożą.”

„Dobrze mówię, że trzeba długiego czasu, aby poznać osobę, i że nie masz nic pewnego w tym życiu.”

Czytaj całość on line na portalu Wolne Lektury.