Lekcja o słownikach

W czasie lekcji o słownikach w styczniu 2019 roku klasy piąte i siódme poznawały różnorodne typy słowników, które gromadzi i udostępnia biblioteka szkolna. Uczniowie doskonalili umiejętność wyszukiwania informacje w słownikach językowych i specjalistycznych. Mieli za zadanie odnaleźć w słownikach przydzielone definicje wyrażeń językowych, ułożone w porządku alfabetycznym lub tematycznym. Rozróżniali paronimy, homonimy i antonimy. Szukali znaczenia archaizmów, regionalizmów, idiomów i fraz. Wskazywali wyrazy bliskoznaczne. Sprawdzali pisownię słów z trudnościami ortograficznymi oraz ich odmianę przez przypadki. Badali pochodzenie wybranych wyrazów. Korzystali ze słowników języka polskiego, ortograficznego, frazeologicznego, wyrazów obcych, etymologicznego, archaizmów, regionalizmów, wyrazów bliskoznacznych, paronimów, homonimów i antonimów.