Sala 160, 09 2019

Witamy w nowym roku szkolnym 2019/2020. Z planu dydaktycznego we wrześniu zrealizowałyśmy z dziećmi następujące tematy:

• Witamy w szkole, bezpieczna droga do szkoły.

• Poznajmy się!

• Święto Dzikiej Fauny i Flory .

• Dzień spadającego liścia – powitanie jesieni.

W pierwszym tygodniu dzieci zapoznały się z zasadami pobytu  w świetlicy i na tej podstawie stworzyliśmy kontrakt grupy. Wprowadzone zostały  zasady Wzorowego Świetliczka, czyli konkurs dobrego zachowania. Grupa poznała znaki drogowe i zasady przejścia przez ulicę.  Dzieci słuchały piosenki pt. „Ruch drogowy” i wystukiwały jej rytm. Podczas zabawy chustą animacyjną uczniowie bawili się w „Kolory”, aby lepiej się poznać. W trakcie zajęć dydaktycznych dzieci odgadywały znaki drogowe w celu kształtowania odpowiedniego zachowania podczas drogi do szkoły i ze szkoły.

W drugim tygodniu podczas zabaw na dywanie dzieci poznawały swoje imiona i zainteresowania.Zrobiły na ten temat prace plastyczne. Kalambury słowne były świetną okazją na odgadywanie pasji wybranego dziecka, a odtwarzanie układów tanecznych z programu Just Dance rozwijało koordynację ruchową i poczucie rytmu.

W kolejnym tygodniu dzieci obejrzały prezentację multimedialną o chronionych  roślinach i zwierzętach w Polsce. Grupa rozpoznawała wybranych przedstawicieli fauny i flory na podstawie fotografii, śladów czy odgłosów. Przeprowadzono również zajęcia dotyczące akcji „Dzień Pszczoły”. Dzieci  śpiewały piosenki o zwierzętach np. pt. „Oto Miś”, w trakcie których naśladowały ruchy zwierząt.

W ostatnim tygodniu września witaliśmy z dziećmi jesień. Odbyła się pogadanka na temat zmian w przyrodzie o tej porze roku na podstawie wiersza Marii Konopnickiej pt. „Jesienią”. Uczniowie rozpoznawali z jakiego drzewa pochodzą pokazane liście. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały prace pt. „Jesienne inspiracje”. Uczyliśmy się piosenki pt. „Idzie jesień” i słuchaliśmy muzyki klasycznej Antonio Vivaldiego z cyklu Cztery pory roku: Jesień.

Wrzesień w sali 160 minął  w twórczej i miłej atmosferze.

Wychowawcy świetlicy 160.

Beata Baran