I miejsce w konkursie Akademii Wynalazców

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha.

25 lutego  odbyła się gala finałowa 9. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.

Pierwsze miejsce w konkursie na wynalazek zajął czujnik wyprzedzania roweru autorstwa ucznia ze Podstawowej Szkoły nr 355 im. Jana Wedla w Warszawie. Urządzenie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów na drogach.

Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Pod koniec stycznia br. jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, studenckich kół naukowych działających przy uczelni, partnerów merytorycznych, przedstawicieli mediów wyłoniło laureatów warszawskiego konkursu organizowanego w ramach 9. edycji „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”. Ocenie podlegały takie kryteria jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Pierwsze miejsce zajął czujnik  wyprzedzania dla rowerzysty montowany pod siodełkiem ma za zadanie ostrzegać  cyklistę o zbliżającym się do niego pojeździe. Urządzenie o zasięgu 3 metrów składa się m.in. z mikrokontrolera Arduino, cyfrowego czujnika ultradźwiękowego oraz kodu sterującego C++ oraz diod ostrzegawczych na lewej manetce kierownicy. Zdaniem autora pomysłu rozwiązanie można wykorzystać z powodzeniem również w hulajnogach, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Wielokrotnie byłem wyprzedzany w momencie, gdy kompletnie się tego nie spodziewałem. Czasem było o włos od wypadku, a mój wynalazek pozwala uniknąć takich zdarzeń – wyjaśnia zwycięzca Michał Gocławski ze Szkoły Podstawowej nr 355 im. Jana Wedla w Warszawie. – Na naszych ulicach przybywa również w szybkim tempie nie emitujących żadnych dźwięków aut elektrycznych i hybrydowych, więc w mojej ocenie zagrożenie dostrzeżone przez Michała będzie narastać. Cieszę się bardzo, że jury konkursu na wynalazek doceniło jego pomysł  – dodała  Agnieszka Malarska, nauczycielka Michała.

Michał opowiadał o czujniku w radio RMF i zaprezentował swój wynalazek  na żywo w programie  Pytanie na śniadanie.  Poniżej znajduje się link do strony gdzie można zobaczyć nagranie z programu. Informacje o sukcesie ucznia można znaleźć na stronach biura edukacji i Akademii Wynalazców im. Roberta Bosha.

Pytanie na śniadanie TVP

Radio RMF