Sala 157, 05 2021

„Maj, maj jest na ziemi

Świat, świat się zieleni"

Doczekaliśmy się wreszcie pięknej pogody, a co za tym idzie zabaw na boisku szkolnym. Tam już mogliśmy sobie poszaleć.

Miesiąc maj rozpoczęliśmy od poszukiwania odpowiedzi na pytania: czym jest Unia Europejska, po co powstała i jakie są jej symbole? Kształtowaliśmy swoją świadomość, że „Jesteśmy Polakami i jesteśmy Europejczykami”. Dzień Europy – 9 maja – obchodziliśmy „podróżując” po krajach Unii Europejskiej. W tym dniu co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Słuchaliśmy hymnu UE ,,Oda do radości" Ludwig van Bethoven, śpiewanego po polsku: https://www.youtube.com/watch?v=uNy4CSPx4D8.

Poznaliśmy również zawody rzemieślnicze i zawody przyszłości: strażak, hutnik, stolarz i kominiarz. Obejrzeliśmy na ten temat bardzo ciekawe prezentacje. Tworzyliśmy rozmaite konstrukcje z klocków i rozwiązaliśmy szereg łamigłówek związanych z poznanymi zawodami. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytanie „Kim chciałbyś zostać w przyszłości?”.

Kolejny tydzień zabrał nas do krainy kolorów i dźwięków. Podczas zajęć plastyczno- manualnych świetliczanie stworzyli wspaniałe i twórcze prace wykorzystując poznane zasady łączenia kolorów. Wykorzystując kolorowe koła, metodą origami wyczarowany został świat zwierząt wodnych. Instrumenty perkusyjne poszły w ruch i pod kierunkiem dyrygenta zrobiliśmy instrumentalizację do muzyki „La Basque”.

„Dobra postawa to świetna zabawa” – oto motto trzeciego tygodnia maja. Wady postawy rosną wraz z dziećmi, dlatego podejmujemy działania zapobiegawcze. Zapobiegamy wadom postawy poprzez codzienną gimnastykę przy muzyce oraz zabawy gimnastyczne. Uczniowie poznali szereg zabaw profilaktycznych i dowiedzieli się jak ważne jest przyjmowanie prawidłowej, skorygowanej postawy podczas odrabiania pracy domowej, siedzenia przy stole, oglądania TV, leżenia czy gry na komputerze. Filmy edukacyjne „Było sobie życie” pozwoliły dzieciom poznać anatomię człowieka.

W trzecim tygodniu maja braliśmy również udział w projekcie edukacyjnym „Tydzień Różnorodności Kulturowej”. Na podstawie bajek z różnych stron świata uczyliśmy dzieci akceptacji, szacunku i podziwu dla odmiennych kultur, które uzupełniają się i wzbogacają, nawzajem przenikając się, ale zarazem zachowując odrębność. Każda świetlica wylosowała taniec innego kraju świata. My wylosowaliśmy taniec – Grek Zorba. Oczywiście rzetelnie przystąpiliśmy do nauki. I choć nie było to wcale łatwe, daliśmy radę!

Ostatni tydzień maja pod hasłem MÓJ DOM – MOJA RODZINA (ze względu na egzamin ósmoklasisty) był bardzo krótki. Przypomnieliśmy ważną rolę rodziny w życiu człowieka. Uczniowie utrwalili sobie takie pojęcia jak: drzewo genealogiczne, kuzyn, siostrzeniec, bratowa, teściowa. Zdążyliśmy również wykonać laurki dla mam z okazji ich święta.

Jesteśmy w trakcie przygotowań do konkursu piosenki „Raz na ludowo” oraz Warszawskiego Konkursu Plastycznego Origami „Mieszkańcy mórz, rzek i oceanów”.

Wychowawca – Monika Suszek