Sala 155, 09 2021

Witamy wszystkich po wakacjach w świetlicy 155. Jest nam niezmiernie miło, że razem z uczniami uczęszczającymi do klas:  3A, 3B, 3C, 3D, 3E, 3F oraz 4 – 8 spędzimy rok szkolny 2021/2022 na wspólnej nauce, rozwijaniu zainteresowań oraz zabawie.  Wrzesień rozpoczęliśmy realizacją tematu „Witamy świetlicę. Wspominany wakacje”.  Każdy z nas miał okazję sięgnąć pamięcią do najciekawszych wakacyjnych przygód i wykonać pracę plastyczną z nimi związaną.
Z zainteresowaniem słuchaliśmy wspomnień z podróży zarówno tych bliskich jak i dalekich, dotyczących m. in. nowych znajomości, atrakcji turystycznych, regionalnych smakołyków oraz niepowtarzalnych widoków. Niezmiernie ważna jest atmosfera panująca w grupie świetlicowej, dlatego też od pierwszych dni września organizowaliśmy wiele zabaw i gier mających na celu integracje, jak najlepsze poznanie się.  Drugi tydzień upłynął nam pod hasłem „Zawsze bezpieczni”.  Utrwaliliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w świetlicy, na terenie szkoły oraz w drodze do niej. Pracowaliśmy z opowiadaniem edukacyjnym poruszającym kwestie bezpiecznego przemieszczania się po mieście, rozwiązywaliśmy krzyżówkę z hasłem „Znaki drogowe”. Wspólnie z uczniami stworzyliśmy kontrakt grupy świetlicowej, który będzie obowiązywał przez cały rok. Pamiętamy także o odpowiednim postępowaniu w związku z pandemią COVID – 19.
Kolejny wrześniowy temat, który podjęliśmy brzmiał:  „Moja szkoła – historia Jana Wedla”. Uczniowie dowiedzieli się wielu ważnych informacji o patronie naszej szkoły, z których wyłoniła się postać wykształconego człowieka o wielkim sercu, troskliwego pracodawcy, prężnego przedsiębiorcy, innowatora.  Poznaliśmy także sylwetki, Emila i Karola Wedlów. Dzieci miały możliwość wykonania pracy plastycznej oraz poznania ciekawostek dotyczących rodu Wedlów. Chociaż większość uczniów chciałaby zatrzymać jak najdłużej letnią pogodę, to przyszła już „Polska złota jesień”. Powitaliśmy ją jak najpiękniej potrafiliśmy wykonując z puzzli drzewa mieniące się niezliczoną ilością barw. Obserwowaliśmy przyrodę poszukując cech charakterystycznych dla jesieni, jej darów. Pracowaliśmy z albumami przyrodniczymi, atlasami grzybów ucząc się rozróżniać jadalne od trujących jak również rozmawialiśmy o bezpieczeństwie i odpowiednim ubiorze na grzybobranie. W ostatnim tygodniu września obchodziliśmy „Święto muzyki” , zapoznaliśmy uczniów z różnymi jej gatunkami. Rozwiązywaliśmy quiz dotyczący piosenek z bajek i filmów dla dzieci, stworzyliśmy świetlicową playlistę. Wykonywaliśmy prace plastyczne inspirowane wybranymi utworami muzycznymi.
W świetlicy obchodziliśmy: Dzień Kropki, Dzień Emotikona, Dzień Dobrych Wiadomości, Światowy Dzień Jabłka, Dzień Głośnego Czytania. Oprócz realizacji tematów tygodnia przeprowadzaliśmy zajęcia cykliczne oraz codziennie rano zajęcia czytelnicze w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Odwiedziła nas Pani Pielęgniarka przekazując wiece cennych wiadomości na temat aktywności fizycznej, odżywiania się i picia wody, higieny ogólnej organizmu, higieny jamy ustnej, oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID – 19.

Wychowawcy świetlicy 155