Sala 157, 09 2021

Minął już czas wakacji, przyszła pora powrotu do szkoły. W pierwszym tygodniu września dzieliliśmy się wakacyjnymi wspomnieniami. Uczniowie chętnie wspominali letnie przygody, które zilustrowali podczas pracy plastycznej. Pierwsze dni były również czasem integracji i poznawania się grupy świetlicowej. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach i grach integracyjnych. Poznaliśmy regulamin świetlicy, oraz zasady jej funkcjonowania. W tym tygodniu obchodziliśmy dzień dobrych wiadomości.

Kolejny tydzień minął pod hasłem bezpieczeństwa. Wspólnie stworzyliśmy świetlicowy kontrakt grupy. Poprzez zabawę powtórzyliśmy podstawowe informacje dotyczące znaków drogowych, oraz sygnalizacji świetlnej. Utrwaliliśmy informację z zakresu „Kodeksu pieszego”. Uczniowie z uwagą wykonywali zadania: wcielali się w rolę kierowców, pieszych oraz chętnie wypisującego mandaty policjanta J Z zapałem nazywali i segregowali znaki drogowe.

W trzecim tygodniu przyszedł czas na rozszerzenie informacji dotyczących historii powstania naszej szkoły, oraz jej patrona. Dzieci z zaciekawieniem przysłuchiwały się bogatemu życiorysowi Jana Wedla, wiele informacji było dla nich zaskoczeniem. Po tym tygodniu mogli z dumą powiedzieć, że są uczniami szkoły, której patron był wspaniałym człowiekiem. Odzwierciedliły to prace plastyczne „Jan Wedel w twórczości uczniów”.

W kolejnych dniach powitaliśmy jesień. Szukaliśmy jej śladów w przyrodzie, przypomnieliśmy sobie cykliczność pór roku. Zainspirowani bogatą kolorystyką jesiennej aury stworzyliśmy piękne prace plastyczne: lampiony oraz obraz jesiennych liści.
Na własnoręcznie wykonanym kalendarzu pogody mogliśmy obserwować zmiany w niej zachodzące. W tym tygodniu obchodziliśmy Dzień emotikona – czyli emocje zapisane w kropkach i kreskach. Była to świetna okazja to rozmowy na temat emocji ich okazywania i odczytywania.

Wrzesień zakończyliśmy Świętem muzyki. Zastanawialiśmy się gdzie mieszka muzyka? Bawiliśmy się rytmem i melodią. Poznaliśmy nowe instrumenty, odgadywaliśmy dźwięki tych już znanych. Śpiewaliśmy jesienne piosenki, poznaliśmy utwory muzyki poważnej i próbowaliśmy określić ich nastrój. Stworzyliśmy świetlicową orkiestrę, która klaszcząc i tupiąc odgrywała różne znane piosenki.

Wrześniowa aura zachęcała to częstych zabaw ruchowych na boisku szkolnym, podczas których doskonaliliśmy umiejętność gry zespołowej. Zmęczeni chętnie braliśmy udział w zajęciach wyciszających. Nie zabrakło zabaw konstrukcyjnych, rozmów koleżeńskich, gier i zabaw swobodnych.

Podczas zajęć cyklicznych wybraliśmy się  w sensoryczne zakątki zmysłów, muzyczny świat Batie Strauss, otworzyliśmy się na sztukę oraz pobudzaliśmy naszą kreatywność poprzez twórcze myślenie.

Wychowawcy: Ilona Marszał, Justyna Woźniak, Katarzyna Grządka, Monika Suszek