Szkoła Podstawowa 355 im. Jana Wedla

Sala 157, 11 2021

Początek nowego miesiąca rozpoczęliśmy tematem “Wędrówki po Warszawie – miasto kultury i sztuki”. Dzieci miały okazję do poszerzenia i utrwalenia sobie wiedzy na temat Warszawy jako naszej małej ojczyzny. Za pomocą prezentacji multimedialnej „Warszawa kiedyś i dziś” została przybliżona historia naszej stolicy oraz jej obraz w czasach nam współczesnych. Ciekawostką było poznanie charakterystyki i niektórych elementów gwary warszawskiej, a dopełnieniem - poznanie przez dzieci najsłynniejszych obrazów przedstawiających Warszawę oraz wysłuchanie kilku wierszy i piosenek o naszym pięknym mieście. Zajęcia w ramach realizacji tego tematu były bardzo ważne w aspekcie rozwijania poczucia tożsamości regionalnej.

W następnym tygodniu odbyły się różnorodne formy zajęć mające na celu uczczenie Narodowego Święta Niepodległości. Zajęcia edukacyjne nawiązujące do wydarzeń 11 listopada 1918 roku miały na celu przypomnienie i utrwalenie wiedzy o trudnych dziejach w historii naszego kraju oraz wzbudzenie w uczniach refleksji dotyczącej między innymi takich zagadnień jak: wolność, niepodległość, godność, patriotyzm. Podczas zajęć plastyczno -technicznych dzieci wykonały techniką kropkowania flagi oraz biało-czerwone kotyliony.

Zajęcia w trzecim tygodniu listopada były skoncentrowane wokół tematu „Baśnie i bajki z różnych stron świata”.  Korzystając z zasobów naszej szkolnej biblioteki dzieci poznały wiele nowych baśniowych historii pochodzących z różnych zakątków świata. Techniką wyklejania stworzyły portret księżniczki - bohaterki wielu z tych opowieści.
W klimacie bajkowym pozostały zajęcia zorganizowane z okazji obchodzonego 18 listopada Światowego Dnia Myszki Miki, podczas których nasi podopieczni poznali historię powstania tej kultowej postaci z kreskówek oraz jak uległ zmianie jej wizerunek przez 93 lata jej istnienia.

„Co nas czeka w przeszłości - czyli andrzejkowe wróżby” - to temat przewodni zajęć w ostatnim tygodniu listopada. Dzieci poznały znaczenie pojęć takich jak: tradycja ludowa, zwyczaje, przesądy. Wzbogaciły również swoje wiadomości dotyczące wróżb i zabaw andrzejkowych poprzez rozmowę i działania praktyczne. Kolejnym dniem z kalendarza świąt nietypowych, jakie obchodziliśmy w naszej świetlicy, był 21 listopada - Światowy Dzień Telewizji. Przy tej okazji dzieci dowiedziały się jakie były początki telewizji na świecie i w Polsce oraz poznały pozytywne i negatywne skutki jej oddziaływania na nasze życie.

Warto wspomnieć, że nasi podopieczni niezwykle chętnie biorą udział w różnego rodzaju konkursach; zarówno wewnętrznych, jak i tych organizowanych przez inne placówki. Jednym z nich był świetlicowy konkurs piosenki „Warszawa - stolica Polski”, w którym wzięła udział przygotowana przez wychowawców świetlicy grupka uczniów i uczennic z klas pierwszych godnie nas reprezentując.

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Grządka,

Ilona Marszał,

Monika Suszek,

Justyna Woźniak