Sala 155, 03 2022

Marzec rozpoczęliśmy od realizacji tematu „Kobietki małe i duże”. Omówiliśmy rolę kobiety w życiu społecznym i rodzinnym oraz zmiany, jakie zachodziły w tym zakresie na przestrzeni lat. Poznaliśmy sylwetki sławnych kobiet oraz dzieła sztuki poświęcone kobietom. Uczniowie wykonali biżuterię z koralików Pyssla, jako upominki z okazji Dnia Kobiet. Zorganizowany został także Świetlicowy Konkurs Plastyczny pt. „Jej portret”.

W następnym tygodniu poznaliśmy „Świetlicowy alfabet emocji”. Zapoznaliśmy się z całą paletą emocji występujących w naszym życiu, odkryliśmy także różnice między nimi a uczuciami. Uczyliśmy się technik rozładowania napięcia i zastępowania agresji. Uczestniczyliśmy w ćwiczeniach wyciszających oraz słuchaliśmy bajek relaksacyjnych. Każdy uczeń miał możliwość odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn radości oraz złości.

„Wiosna, ach to Ty!” zawołaliśmy z entuzjazmem widząc zmiany zachodzące w przyrodzie. Uczniowie poznali zwyczaje i obrzędy ludowe związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Pracując z atlasem przyrody wzbogacili wiedzę na temat roślin będących pod ochroną. Podczas zajęć plastycznych dzieci przygotowały wielkoformatową pracę przedstawiającą wiosenny pejzaż. Korzystając z pięknej pogody coraz częściej spędzaliśmy czas na podwórku organizując zajęcia sportowe na boisku szkolonym.

Kolejne marcowe dni upłynęły nam pod hasłem „Magia teatru”. Uczniowie poznali pojęcia związane z teatrem, różne jego rodzaje, a także warsztat pracy aktora. Wspólnie uczyliśmy się zasad savoir vivre obowiązujących w teatrze w szczególności zwróciliśmy uwagę na odpowiedni ubiór podkreślający rangę wydarzenia, punktualność. Dzieci miały możliwość wykonania kukiełek do wybranej bajki. Wspaniałym zwieńczeniem całego tygodnia było obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Zaginiony świat” na motywach powieści Arthura Conana Doyle’a transmitowanego na żywo z Teatru Maska w Rzeszowie.

Ostatni tydzień marca sprawił, że zagościliśmy „w świecie dźwięków”. Uczniowie wykonywali prace plastyczne inspirowane utworami muzycznymi.  Podczas zajęć dzieliliśmy dźwięki na te przyjazne oraz niekorzystne dla zdrowia, rozmawialiśmy o szkodliwości hałasu. Bawiliśmy się wspólnie w dźwiękowe kalambury rozpoznając odgłosy przyrody i cywilizacji. Każdy uczeń miał możliwość wykonania własnego instrumentu muzycznego.

Marzec obfitował w liczne wydarzenia:

Zorganizowaliśmy Świetlicowy Konkurs Plastyczny pt. „Jej portret”. Uczniowie uczęszczający do naszej świetlicy zajęli I, II, III miejsce w kategorii klas III – IV.

Wzięliśmy udział w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla wychowanków świetlic szkolnych pt. „Bosa osa czy srebrne ryby – inspiracje twórczością Doroty Gellner”.

Obchodziliśmy „Światowy Dzień Wody”.

Włączyliśmy się w „Folklorystyczną imprezę świetlicową – Raz na ludowo”.

Uczestniczyliśmy w konkursie pt. „Supermoc – mocne kości” skierowanym do szkół, które przystąpiły programu „Mamy kota na punkcie mleka”.

Wykonaliśmy prace na Dzielnicowy Konkurs Plastyczno – Techniczny pt. „Uszyj misia –pomóż dzisiaj”.

Zaangażowaliśmy się w akcję „Kartka dla Rodaka” współpracując ze Szkolnym Kołem Wolontariatu.

Wychowawcy świetlicy 155