Sala 157, 03 2022

Początek nowego miesiąca rozpoczęliśmy tematem „Kobietki małe i duże”. Omówiliśmy rolę kobiet w życiu społecznym i rodzinnym oraz poznawaliśmy sylwetki słynnych kobiet. Dzieci w świetlicy szkolnej nie zapomniały o Dniu Kobiet. Tego dnia wykonały tulipany z papieru, które wręczyły swoim mamom, babciom, siostrom.

W kolejnym tygodniu marca realizowaliśmy temat „Świetlicowy alfabet emocji”. Przy okazji tego tematu omówione zostały podstawowe emocje towarzyszące człowiekowi w życiu codziennym. Wyjaśniliśmy przyczyny smutku, gniewu, strachu i radości. Dzieci uczyły się technik rozładowania napięcia oraz zastępowania agresji.

Następny tydzień rozpoczęliśmy odliczaniem dni do przyjścia pięknej pory roku jaką jest wiosna. Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali wiosnę uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku. Podczas realizacji tematu „Wiosna, ach to ty” uczniowie zapoznali się ze zwyczajami i obrzędami ludowymi związanymi z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Wykonaliśmy również prace plastyczno-techniczne związane z pierwszymi oznakami wiosny np. przebiśniegi, bociany.

Ostatni tydzień marca poświęciliśmy na rozmowy o teatrze. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca np. reżysera, scenarzysty, operatora światła, realizatora dźwięku, suflera. Duże zainteresowanie wzbudził teatrzyk kamishibai, wykorzystany jako jedna z metod prezentacji bajek. Dzieci odgrywały krótkie scenki pantomimiczne, a także przypomnieliśmy sobie jak należy zachować się w teatrze.

W naszej świetlicy obchodziliśmy w tym miesiącu kilka bardzo ciekawych „nietypowych” świąt.

Pierwszym świętem był „Dzień Dinozaura” gdzie podczas zajęć edukacyjnych dzieci wcieliły się w paleontologów i poszukiwały szkieletów dinozaurów, a także tworzyły szkielety wymyślonych dinozaurów.

Z okazji tak ważnego święta jakim jest Światowy Dzień Wody zorganizowaliśmy zajęcia, które miały na celu uświadomić dzieciom jak wielką rolę odgrywa woda w naszym życiu i jak wielkie zagrożenie niesie za sobą jej brak.

Odbyła się także „Folkowa impreza świetlicowa” dzięki której dzieci poznały polskie tradycje ludowe, oraz zostały zapoznane z pieśniami i tańcem narodowym.

Do naszej świetlicy przybyły dzieci z Ukrainy. Chcąc miło przyjąć nowe koleżanki i kolegów, dzieci pokolorowały rysunki w narodowych barwach Ukrainy i Polski. Na rysunkach tych znalazły się także zwroty w języku ukraińskim. Mamy nadzieję, że tak drobne gesty pozwolą nowym koleżankom i kolegom poczuć się bezpiecznie w nowej rzeczywistości.

Za oknami zrobiło się już ciepło, wyrosły także piękne pierwsze wiosenne kwiaty. Mamy zamiar teraz więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, bawiąc się na placu zabaw oraz grając w zabawy ruchowe i gry sportowe.

Wychowawczynie świetlicy:

Katarzyna Grządka, Ilona Marszał, Justyna Woźniak, Monika Suszek