Sala 157, 04 2022

Tegoroczny kwiecień, rozpoczęliśmy od rozpowszechnienia czytania książek. Motto tygodnia brzmiało „Kto czyta książki żyje podwójnie”. Rozmawialiśmy o swoich ulubionych książkach oraz o tym dlaczego warto je czytać. Dowiedzieliśmy się również jak powstają książki. Byliśmy z wizytą w bibliotece szkolnej. Na lekcji bibliotecznej poznaliśmy różne rodzaje książek i ich autorów.

Ogłoszony został międzyświetlicowy konkurs „Wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i innych polskich poetów w inscenizacji dziecięcej”. Niektórzy z nas wyrazili chęć udziału w konkursie.

Wiele radości dostarczyły nam zajęcia związane z tematyką wielkanocną. Poznaliśmy staropolskie tradycje i obrzędy wielkanocne oraz rozmawialiśmy o przygotowaniach do świąt w naszych domach. Wykonaliśmy świąteczne kartki metodą origami oraz wzięliśmy udział w akcji „Świąteczna kartka dla seniora”. Z wełny zrobiliśmy zajączki a z papieru białe owieczki.

Podczas zajęć „Bon ton na ostrzu noża, czyli jak zachować się przy stole wielkanocnym” nauczyliśmy się prawidłowo nakrywać do stołu oraz poznaliśmy mowę sztućców. Wiemy już jak kulturalnie zachować się podczas posiłku, choć niekiedy bywa to trudne.

W związku z przypadającym w kwietniu Dniem Ziemi rozmawialiśmy o zagrożeniach dla środowiska. Wspólnie zastanawialiśmy się co możemy robić, aby ograniczyć zanieczyszczenie naszej planety. Uczyliśmy się oszczędnego gospodarowania zasobami wody i energii.

Ostatni tydzień był dla nas szczególnie ważny, ponieważ zapoznawaliśmy się z tradycjami Świąt Majowych. Wiemy już dlaczego pierwsze trzy dni maja są ważne dla naszej historii. Włączyliśmy się w ich obchody, wykonując prace plastyczne z patriotycznymi akcentami, które przystroiły salę świetlicową. Z tej okazji przypomnieliśmy sobie również „Katechizmem polskiego dziecka” i hymn Polski.

Uczestniczyliśmy w zajęciach poświęconych pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Wysłuchaliśmy opowiadania Pawła Beręsewicza „Strasznie, strasznie”. To niezwykle poruszająca i pełna miłości historia relacji ojca i synka podczas wojny. Zajęcia były częścią Akcji Żonkile, którą zorganizowało Muzeum POLIN. Włączyliśmy się w upamiętnienie tego wydarzenia i wykonaliśmy znak pamięci o powstaniu – żonkila.

Podczas zajęć cyklicznych poznaliśmy różne tańce i zabawy integracyjne, wykonywaliśmy ciekawe prace plastyczne, rozwiązywaliśmy łamigłówki i poznawaliśmy świat wszystkimi zmysłami.

Każdego poranka czytaliśmy i słuchaliśmy ciekawych opowieści. Często staraliśmy się spędzać wolny czas aktywnie. Graliśmy w piłkarzyki, piłkę nożną, zbijaka i wybijaka i inne gry. Tworzyliśmy wspaniale budowle z klocków. Dzięki ładnej pogodzie mogliśmy coraz więcej czasu spędzać na boisku szkolnym pokazując jak ważny jest ruch w życiu człowieka oraz kształtując umiejętności rywalizacji sportowej zgodnej z zasadą fair-play.

Miłą niespodzianką było zaproszenie nas na „Międzyszkolny przegląd małych form teatralnych”, podczas którego obejrzeliśmy sztukę „Królowa Śniegu” w wykonaniu przedszkolaków.

Wychowawcy świetlicy s.157

Monika Suszek, Katarzyna Grządka, Ilona Marszał, Justyna Woźniak