Sala 155, 04 2022

Motto towarzyszące nam w pierwszym tygodniu kwietnia brzmiało, „Kto czyta książki żyje podwójnie”. Kierując się tym słowami poznaliśmy wybrane utwory J. Tuwima, M. Konopnickiej, J. Brzechwy, D. Gellner. Dyskutowaliśmy o roli książek, jako źródła wzruszeń i wiedzy o świecie, a także porównywaliśmy książki wydane dawniej ze współczesnymi. Na podstawie filmu edukacyjnego przygotowanego podczas warsztatów animacji w księgarni Dwie Siostry poznaliśmy etapy powstawania książki a także jej budowę.

„Wielkanoc” zaabsorbowała nas swoimi tradycjami i obrzędami kultywowanymi w Polsce oraz innych krajach. Cały tydzień pełni entuzjazmu wykonywaliśmy prace plastyczne takie jak malowanie gipsowych figurek, kartek świątecznych. Z zaciekawieniem słuchaliśmy o unikatowych staropolskich zwyczajach, jak również dzieliliśmy się sposobami spędzania tego wyjątkowego czasu w naszych domach.

Kolejny kwietniowy tydzień poświęciliśmy na realizację tematu „Dbajmy o naszą planetę”. To niezwykle istotne we współczesnym świecie zagadnienie stanowiło fundament do podejmowania różnorodnych działań promujących postawy proekologiczne. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego dotyczącego źródeł zanieczyszczeń, recyklingu, odnawialnych zasobów energii. Rozmawialiśmy o codziennych nawykach, które stanowią krok ku dbaniu o Ziemię. Podsumowując temat wykonaliśmy doświadczenie ukazujące wpływ zanieczyszczeń wód na pióra ptaków.

Ostatni tydzień upłynął nam pod hasłem „Witaj maj, trzeci maj!”. Barwami dominującymi w naszej sali stały się biel i czerwień, które królowały na wszystkich pracach plastycznych. Utrwaliliśmy znajomość symboli narodowych omawiając historię ich powstania. Wspólnie słuchaliśmy i śpiewaliśmy wybrane utwory patriotyczne a przede wszystkim pieśń „Mazurek 3 Maja”. Priorytetem realizowanych zajęć edukacyjnych było kształtowanie postawy szacunku wobec Ojczyzny, a także zapoznanie się z historią świąt majowych: Święta Pracy, Święta Flagi a przede wszystkim Święta Konstytucji 3 Maja.

W tym miesiącu miały miejsce poniższe wydarzenia:

- 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

- Włączyliśmy się w realizację zajęć „Bon ton na ostrzu noża – czyli jak zachować się przy stole wielkanocnym”.

- Wykonaliśmy kartki wielkanocne dla Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami”.

- Zgłosiliśmy się do udziału w Międzyświetlicowym konkursie „Inscenizacja wiersza”.

- Ogłoszone zostały wyniki Dzielnicowego Konkursu Plastyczno – Technicznego „ Uszyj misia – pomóż dzisiaj” organizowanego przez świetlicę szkolną przy Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie. Laureatkami konkursu zostały: Valeryia Z. kl. IIIE – II miejsce, Ada B. kl. III B – wyróżnienie.

- Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie prac na Dzielnicowy Konkurs Plastyczny pt. „Kosmos oczami dziecka”

- Przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne dotyczące powstania w gettcie warszawskim.

- Zorganizowaliśmy Świetlicowy Konkurs Plastyczny „Ziemia mój dom – dbam o nią”, którego przedmiotem było wykonanie lapbooka.

- Uczestniczyliśmy w lekcji bibliotecznej „Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja”. Oglądaliśmy także wystawkę dotyczącą obowiązujących na przestrzeni wieków polskich konstytucji.

Wychowawcy świetlicy 155