Szkoła Podstawowa 355 im. Jana Wedla

Sala 155, 09 2022

„Witamy w szkole” wołaliśmy wesoło realizując pierwszy temat tygodnia w roku szkolnym 2022/2023. Był to czas na integrację grupy świetlicowej poprzez różnorodne zabawy, a także na zapoznanie z zasadami obowiązującymi w naszej sali. Wspólnie tworzyliśmy kontrakt oraz wyrabialiśmy nawyki porządkowe, aby w 155 zawsze było miło, przyjemnie. „Wakacyjne pamiątki” stanowiły nasz punkt odniesienia w kolejnym tygodniu września. Właśnie wtedy dzieliliśmy się swoimi wakacyjnymi przeżyciami, przygodami na forum grupy oraz wykonaliśmy prace plastyczne w formie klisz do aparatu fotograficznego. Pracowaliśmy z mapą Polski oraz globusem wyszukując miejscowości, w których uczniowie wypoczywali w lipcowe i sierpniowe dni. Dzieci miały możliwość przyniesienia wakacyjnych pamiątek, z czego z radością skorzystały i mogliśmy podziwiać skarby z różnych stron świata. Korzystając z ładnej pogody wychodziliśmy na boisko szkolne organizując zabawy z wykorzystaniem sprzętu sportowego oraz gry zespołowe.

Motto trzeciego tygodnia brzmiało „Bezpieczeństwo ponad wszystko”. Zapoznaliśmy uczniów z kodem informacyjnym znaków drogowych oraz sygnalizatorów. Wspólnie tworzyliśmy „Kodeks pieszego i rowerzysty” oraz rozwiązywaliśmy quiz z tego zakresu. Uczniowie mieli możliwość wykonania wybranych znaków drogowych oraz projektów odblasków „Jestem widoczny na drodze”. Pamiętaliśmy o utrwaleniu sposobu postępowania podczas ewakuacji szkoły, przypomnieliśmy sobie komunikaty dźwiękowe o niej informujące, oznaczenia dróg ewakuacyjnych oraz przejście z linką ewakuacyjną. Chociaż chcielibyśmy jak najdłużej zatrzymać lato i słoneczną pogodę to już „Jesień kolorami się mieni”. Postaraliśmy się powitać tę porę roku jak najpiękniej potrafimy wykonując mieniące się różnymi barwami drzewa. Do tej pracy plastycznej wykorzystaliśmy kolorowy papier lub farby i gąbeczki. Mieliśmy także czas na poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Babie lato co to takiego? oraz obserwację zmian zachodzących w przyrodzie. Pracując z atlasem grzybów uczyliśmy się rozpoznawać gatunki grzybów oraz odróżniać jadalne od trujących. Poznaliśmy podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania. Wrzesień pożegnaliśmy realizując temat „Zaczytana świetlica”. Poznaliśmy etapy powstawania książki oraz wiele zawodów, dzięki którym możemy wziąć do ręki jej pięknie wydania. Mieliśmy możliwość zapoznania się z nowymi formami książki takimi jak audiobooki, e-booki. Uczniowie przynosili do świetlicy swoje ulubione książki i streszczając ich fabułę zachęcali do sięgnięcia po wskazane pozycje. Dzieci z zaangażowaniem wcieliły się w autorów i stworzyły własne komiksy.

W świetlicy obchodziliśmy : „Dzień Dobrych Wiadomości”, „Międzynarodowy Dzień Kropki”, „Dzień Nosorożca”, „Światowy Dzień Jabłka”, „Światowy Dzień Głośnego Czytania”. Oprócz realizacji tematów tygodnia przeprowadzaliśmy zajęcia cykliczne „Mały artysta”, „Główka pracuje”, Popołudnie z książką”, „W zdrowym ciele zdrowy duch” oraz codziennie rano zajęcia czytelnicze w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Wychowawcy świetlicy: Marta Kozub Kamila Staroń Karolina Kuźmiak