Sala 157, 09 2022

Wakacje dobiegły końca, przyszła pora powrotu do szkoły.

Pierwszy tydzień września upłynął nam wokół tematyki związanej z wakacyjnymi wspomnieniami. Dzieci wykonały pociąg „Wakacyjnych wspomnień”. Opowiadały o tym, co robiły w czasie wakacji oraz wyszukiwały na mapie miejscowości, w których spędzili miło czas z najbliższymi. W pierwszych dniach września dzieci poznawały również zasady obowiązujące w świetlicy, wspólnie stworzyliśmy kontrakt świetlicowy.

Kolejny wrześniowy tydzień poświęcony był bezpieczeństwu. Dzieci zostały zaznajomione z zasadami bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu. Rozmawialiśmy o znakach drogowych ,które widzimy idąc do szkoły. Wykonaliśmy własne sygnalizatory świetlne.

W kolejnym tygodniu w naszej świetlicy zrobiło się jesiennie. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Poznaliśmy gatunki grzybów jadalnych oraz kwiatów kwitnących jesienią. Jesień charakteryzuje się pięknymi kolorami, które pozwalają stworzyć ciekawe prace plastyczne - takie właśnie powstały w naszej sali.

W ostatnim tygodniu uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego warto czytać książki?”. Dzieci poznały etapy powstawania książek oraz opowiadały o swoich ulubionych pozycjach literackich. W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonały własne zakładki do książek.

W naszej świetlicy codziennie rano odbywają się zajęcia czytelnicze w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Wychowawcy świetlicy poprzez codzienne czytanie uczniom przenoszą ich choć na chwilę w świat bajek i marzeń.

We wrześniu uczciliśmy wiele nietypowych świąt: Międzynarodowy Dzień Kropki, Światowy Dzień Jabłka, Światowy Dzień Głośnego Czytania.

Świetliczaki korzystały także z pięknej pogody i spędzały czas na świeżym powietrzu. Organizowano zabawy integracyjne sprzyjające wzajemnemu poznaniu się, zaprezentowano różne formy spędzania czasu w świetlicy. Dzieci chętnie tworzyły konstrukcje z klocków, grały w gry planszowe, a rozmowom koleżeńskim nie było końca.

Katarzyna Grządka, Ilona Marszał, Iwona Dąbrowska, Monika Suszek