Sala 157, 10 2022r.

Drugi miesiąc roku szkolnego 2022/2023 rozpoczęliśmy tematem nawiązującym do obchodów Światowego Dnia Ochrony Zwierząt. Przy tej okazji dzieci m.in. dowiedziały się jaka jest geneza oraz istota tego święta. Studiując “Encyklopedię zwierząt dla dzieci” wyszukiwały różne ciekawostki o nich. Wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie “Czy to prawda, że zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi człowieka?”.

Jak co roku w pierwszy piątek października przypadł Światowy Dzień Uśmiechu. Zajęcia zorganizowane z tej okazji wprowadziły uczestników w szczególnie pozytywny nastrój oraz zaktywizowały do wspólnej radosnej zabawy.

W kolejnym tygodniu realizowaliśmy temat “Zdrowie to największy skarb”, którego celem było uświadomienie uczniom potrzeby dbania o własne zdrowie i przestrzegania zdrowego stylu życia. Zostały omówione  czynniki chroniące i czynniki ryzyka wpływających na zdrowie oraz zasady prawidłowego odżywiania w oparciu o piramidę zdrowego żywienia.

Innym ważnym zagadnieniem stanowiącym treść naszych zajęć było poznanie  zasad kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach społecznych. Dzieci zaznajomiły się z różnymi określeniami szeroko pojętego dobrego wychowania, a dla utrwalenia swojej wiedzy odgrywały scenki ilustrujące właściwe zachowanie z zastosowaniem magicznych słów takich jak: proszę, dziękuję, przepraszam. Na zakończenie został ogłoszony  wewnętrzny konkurs świetlicowy pod nazwą “Mistrz dobrych manier”, który potrwa przez kolejne dwa tygodnie. W ostatnim dniu tygodniowych aktywności, nasi podopieczni wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach o charakterze prozdrowotnym tj. “Warzywno-owocowe wariacje”.

Czwarty tygodzień października poświęciliśmy na temat pt. “Wolontariusz niesie pomocną dłoń”. Nasi podopieczni zapoznali się z ideą wolontariatu, poznali różne rodzaje i formy działalności wolontariatu, a na koniec stworzyli plakaty zachęcające do bezinteresownego pomagania potrzebującym.

Jeszcze jednym z kategorii nietypowych świąt był obchodzony 25 października Dzień Kundelka. Z tej okazji zostały zorganizowane w naszej sali zajęcia edukacyjne przybliżające charakterystykę nierasowych piesków oraz uwrażliwiające dzieci na los bezdomnych czworonogów.

Wychowawcy świetlicy: Ilona Marszał,

Katarzyna Grządka,