Szkoła Podstawowa 355 im. Jana Wedla

Sala 155, 11 2022r.

Listopad w naszej świetlicy rozpoczęliśmy od zajęć poświęconych Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Zaduszkom. Wspólnie odkrywaliśmy wiedzę na temat tradycji związanych z dniem pamięci o zmarłych kultywowanych nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie m. in. w Stanach Zjednoczonych (Halloween) czy Meksyku (Dia de Muertos). Celem zajęć było wdrożenie uczniów do pielęgnowania tradycji oraz odpowiedniego zachowania podczas ich obchodzenia. Listopadowa zaduma sprzyjała rozwijaniu refleksji dotyczącej przemijania. Początek miesiąca był dla nas czasem prężnych przygotowań do nadchodzącego Święta Niepodległości.

                Drugi tydzień listopada przebiegał pod dumnym hasłem „Moja Niepodległa!".  Utrwaliliśmy wiedzę dotyczącą historii Polski oraz przypomnieliśmy sobie legendę o jej powstaniu. Przeprowadzone zostały także zajęcia poświęcone symbolice Święta Niepodległości. Nasi Mali Patrioci sami wykonali biało czerwone kotyliony, które posłużyły nam podczas „Świetlicowego przeglądu pieśni patriotycznej”, gdzie wspólnie z salą 152, 157, 160 uczestniczyliśmy w mini lekcji historii oraz pięknej części artystycznej- każda z sal wykonała pieśń o tematyce żołnierskiej
i patriotycznej.

                W świetlicy wspólnie obchodziliśmy Dzień Jeża, który przypadał 10 listopada. Celem zajęć było wzbogacanie wiadomości dzieci o mieszkańcach lasu- jeżach, doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, rozwijanie sprawności manualnej oraz budzenie zaciekawienia otaczającym światem przyrody. Dowiedzieliśmy się gdzie żyją oraz czym się żywią, obalone zostały mity dotyczące trybu życia oraz pokarmu, jaki spożywają.

                Kolejnym świętem entuzjastycznie obchodzonym w naszej świetlicy był Word Food Day, czyli Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Była to świetna okazja do przypomnienia wiadomości już zdobytych w październiku w ramach tygodnia „Zdrowie to największy skarb”. Wspólnie dyskutowaliśmy o zdrowym jedzeniu, odpowiedniej ilości posiłków oraz ich zbilansowaniu. Poruszyliśmy kwestię aktywności fizycznej i jej wpływu na nasze zdrowie. Wspólnymi siłami wykonaliśmy Piramidę Żywienia, a także pokonaliśmy „Wyścig warzyw”.

                Następny tydzień listopada został poświęcony naszej małej ojczyźnie, a mianowicie Białołęce. Temat tygodnia brzmiał:, „Choć stolica taka wielka, w niej najlepsza Białołęka”. Dzieci miały okazję poznać lub odkryć na nowo miejsce, w którym mieszkamy, pomogło nam w tym zapoznanie się
z historią, a także legendą Białołęki. Wspólnie poznaliśmy zabytki, m.in. Kościół Św. Jakuba, białołęcki „Świdermajer” oraz Modlińska 257.

                W okresie od 14 do 17 listopada uczestniczyliśmy w Tygodniu uczniowskiej Supermocy. Przez cały tydzień realizowaliśmy zadania, aby budować poczucie własnej wartości, odkrywać nasze talenty oraz mocne strony, wzmacniać pozytywny wizerunek oraz prezentować już szlifowane talenty.
W każdym dniu realizowaliśmy inne zadanie, dzięki czemu skupialiśmy się na różnych aspektach „Supermocy”, która drzemie w każdym z nas.

                W naszej świetlicy mieliśmy zaszczyt gościć kogoś specjalnego, Kota Mleczyława, ambasadora projektu „Mamy kota na punkcie mleka”. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Nasz mleczny bohater przeprowadził zajęcia dotyczące wpływu produktów mlecznych na nasz organizm. Nie obyło się bez śmiechu, zabaw ruchowych oraz umysłowych.

                Zwieńczeniem miesiąca stał się motyw przewodni „Misie, miśki i niedźwiadki”. W ciągu całego tygodnia poznaliśmy zwyczaje oraz środowisko niedźwiedzi, sylwetki bajkowych bohaterów m.in. Misia Yogi, Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Paddingtona i innych. Zapoznaliśmy się także z historią powstania pluszowego misia. Naszą wiedzę dotyczącą niedźwiedzi zebraliśmy za pomocą wykonanych własnoręcznie lapbooków. W trakcie zajęć towarzyszyli nam nasi najlepsi przyjaciele- pluszowe misie.

                Znaleźliśmy także czas na obchody Dnia Kredki, który był idealnym impulsem do rozwijania naszej kreatywności. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces powstawania kultowych kredek, mieliśmy okazje poćwiczyć naszą spostrzegawczość, a także zamienić się w małych artystów tworząc kolorowe portrety.

Ostatni tydzień listopada spędziliśmy na wspólnej zabawie i integracji grupy. Okazją do tego było poznanie tradycji Katarzynek oraz Andrzejek. Pomimo wspólnej, wesołej zabawy uczniowie kształtowali właściwy stosunek do wróżb.

 

 

 

Wychowawcy świetlicy:
Karolina Kuźmiak
Marta Kozub
Kamila Staroń