Sala 155, 12 2022r.

Grudzień upłynął nam w iście świątecznej atmosferze, podejmowaliśmy wiele inicjatyw mających na celu stworzenie magicznej atmosfery sprzyjającej celebrowaniu Świąt Bożego Narodzenia.

W pierwszym tygodniu realizowaliśmy temat „Kochany Panie Mikołaju”. Wspólnie ubieraliśmy choinkę oraz dekorowaliśmy okna i tablice ścienne. Dzieci zostały zapoznane
z postacią Świętego Mikołaja, a także uczyły się redagowania listów do niego. 6 grudnia zgodnie z tradycją obchodziliśmy Świetlicowe Mikołajki. Tego dnia uczestniczyliśmy w grze terenowej „W poszukiwaniu prezentów”, ozdabialiśmy wspólnie upieczone wcześniej pierniczki oraz wykonaliśmy torebki na mikołajkowe słodycze.

W połowie miesiąca zagościła w świetlicy 155 „Magia świąt – świąteczna cepeliada”. Przygotowywaliśmy się do kolędowego spotkania przy choince „Śpiewajmy i grajmy Mu”.  Poznawaliśmy nowe techniki plastyczne m. in. malowanie nitką. Kształtowaliśmy zachowania proekologiczne wykonując prace „Ekologiczna choinka”, „Świąteczny elf
z papieru i patyczków”, „Zimowe odbicie lustrzane” z zastosowaniem recyklingu plastycznego. Poznaliśmy legendę o pochodzeniu choinki. W tym tygodniu spadł pierwszy śnieg, co wywołało ogromną radość wśród dzieci. Korzystaliśmy z zimowej aury lepiąc bałwana i rzucając śnieżkami do celu.

Ostatni temat, który podjęliśmy w 2022 roku brzmiał: „Jest taki dzień – bardzo ciepły, choć grudniowy”.  Przybliżyliśmy sobie symboliczne znaczenie tradycji świątecznych takich jak: wigilijne potrawy, choinka, obdarowywanie się prezentami, łamanie się opłatkiem, składanie życzeń. Uczestniczyliśmy w kolędowym spotkaniu przy choince „Śpiewajmy
i grajmy Mu” prezentując utwory: „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Świeć Gwiazdeczko”.  Znaleźliśmy czas na wykonanie „Skarpet na prezenty” oraz „Bożonarodzeniowych skrzatów
z szyszek”.

Grudniowy czas sprzyjał angażowaniu się w akcje charytatywne takie jak: „Kartka dla Seniora”, „Porcelanowe cuda na choinkę”. Biorąc udział w tych inicjatywach przekazaliśmy odrobinę serca Pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” oraz osobom bezdomnym uczestniczącym w Wigilii organizowanej przez Fundację „Wolne Miejsce”.

Przez cały miesiąc codziennie rano zagłębialiśmy się w lekturze pt. „Opowieść wigilijna”. Kontynuowaliśmy realizację zajęć cyklicznych „Mały artysta”, „Główka pracuje”, Popołudnie z książką”, „W zdrowym ciele zdrowy duch” oraz projektów, do których przystąpiliśmy.

Wychowawcy świetlicy:
Marta Kozub,