Sala 157, 12 2022r.

Ostatni miesiąc roku jest bardzo lubiany przez dzieci, ponieważ w tym okresie przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia. Nasze świetliczaki,  bardzo aktywnie wykorzystały ten czas w oczekiwaniu na Pierwszą Gwiazdkę.

Na początku grudnia zapoznały się z postacią Świętego Mikołaja - zarówno tą historyczną, jak i tą popularną. Po wysłuchaniu bajki “Święta Artura” razem z dziećmi zastanawialiśmy się, co sprawia więcej radości - dawanie czy otrzymywanie prezentów? Dzieci z chęci sprawienia radości innym, wykonały kartki świąteczne dla osób starszych przyłączając się tym samym do akcji “Kartka dla seniora”. Wśród kolejnych zadań znalazło się napisanie listu do Świętego Mikołaja oraz wykonanie pracy plastycznej ,,Święty Mikołaj’’. 6 grudnia z okazji Mikołajek nasi podopieczni uczestniczyli w świetlicowym Escape Roomie. Poprzez zabawę, rozwiązywanie różnych zadań związanych ze świętami, dzieci  poszukiwały prezentów od Świętego Mikołaja. Gra zakończyła się wspólnym rozpakowywaniem prezentów i radosną zabawą z otrzymanych zabawek.

W drugim tygodniu grudnia , na podstawie opowieści “Legenda o choince” dzieci poznały historię jej przemiany w drzewko bożonarodzeniowe oraz tradycje regionalne związane ze strojeniem świątecznego drzewka. Wykonując różne ozdoby choinkowe
i dekoracje świąteczne zapoznały się z nowymi technikami plastycznymi, dzięki czemu mogły doskonalić swoją sprawność manualną. W ramach zajęć cyklicznych “Nie tylko kredka” został zrealizowany również temat z planu kulturalnego “Porcelanowe cuda na choinkę”, które przekazaliśmy jako upominek dla osób bezdomnych.

Grudzień obfitował także w różne gry i zabawy ruchowe zorganizowane we współpracy z uczniami ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Wśród najciekawszych znalazły się: gra w zbijaka, piłka nożna, tor przeszkód oraz zabawy integracyjne “Cztery kąty”,”  czy “Gra w kolory”. W ramach zajęć cyklicznych “Sportowy zawrót głowy” uczniowie rozwijali sprawność, zwinność i szybkość.

W ostatnich dniach przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci poznały symboliczne znaczenie tradycji świątecznych: choinki, wigilijnych potraw, nakrycia stołu, obdarowywania się prezentami, dzielenia opłatkiem, składania życzeń. Wzięły udział w wielkim wydarzeniu świetlicowym, jakim była uroczystość  świetlicowego kolędowania pt. “Śpiewajmy i grajmy Mu”. Nasi podopieczni zaprezentowali wcześniej przygotowaną kolędę pt.. “Wśród nocnej ciszy” oraz pastorałkę - “Bosy pastuszek”.

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia upłynął nam na wspólnym słuchaniu i śpiewaniu kolęd oraz pastorałek.

Wychowawcy świetlicy: Iwona Dąbrowska, Ilona Marszał, Katarzyna Grządka,
Monika Suszek